Liceum za granicą - pytania, które musisz sobie zadać przed wyjazdem

Data dodania: 31-05-2017 16:01 Edu i Kariera Ilość komentarzy:

Jeśli jesteś na tej stronie, to najprawdopodobniej w pewnym momencie swojego życia zacząłeś zastanawiać się nad studiami za granicą. Może skusiła Cię do tego wizja wysokiego poziomu nauczania zagranicznych uniwersytetów, może jest to chęć obracania się w międzynarodowym środowisku, a może perspektywa świetnych zarobków. Świetnie. A co powiesz na to, aby przygodę z nauką za granicą rozpocząć wcześniej, już na poziomie liceum? Czy jest to w ogóle gra warta świeczki? Oczywiście, że tak!

Zagraniczne liceum da Ci wszystko to, czego spodziewasz się po zagranicznym uniwersytecie – tylko wcześniej. Jeżeli twój angielski jest komunikatywny, możesz myśleć o świetnych, międzynarodowych anglojęzycznych szkołach w krajach takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Szwajcaria, USA czy nawet Singapur. Co Cię w nich czeka? Wszystko, co najlepsze – wysoki poziom nauczania, międzynarodowa atmosfera, przyjaźnie na całe życie, a przede wszystkim – wspaniałe przygotowanie do studiów.

Brzmi dobrze, prawda? Zanim jednak zaczniesz wraz z rodzicami planować wyjazd, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań i zastanowić się nad Waszymi priorytetami. Oto trzy kwestie, które zdecydowanie trzeba przemyśleć przed aplikacją.

Szkoła prywatna i publiczna?

 

Tutaj kwestia jest dosyć prosta – szkoły prywatne różnią się od publicznych tym, że pobierają opłatę za czesne. To oznacza, że do kosztów utrzymania musicie wraz z rodzicami dodać drugie tyle za samą naukę. Szkoły prywatne nie pobierają jednak tych opłat bez powodu. Zazwyczaj są to świetnie wyposażone szkoły z akademikiem (tzw. boarding schools), stołówką, obiektami sportowymi i wszystkim, czego tylko potrzebują uczniowie. Klasy są mniejsze niż u nas – średnia osób na zajęciach zazwyczaj nie przekracza 10-12 uczniów. To sprawia, że stosunek uczniów i nauczycieli również jest kompletnie inny. Nauczyciele mają czas i możliwość skupić się na każdym z osobna, co daje im szansę rozwijać naturalne talenty uczniów, ich umiejętności interpersonalne oraz akademickie. Wszystko to sprawia, że większość prywatnych boarding schools może się poszczycić naprawdę świetnymi wynikami na egzaminach końcowych.

Czy to jednak oznacza, że nie warto brać pod uwagę szkół państwowych? Absolutnie nie! Wśród szkół publicznych również można znaleźć wartościowe placówki, które cieszą się wysokimi osiągnięciami akademickimi i oferują bardzo dobre zaplecze dla swoich uczniów. Do szkół państwowych jest jednak trudniej się dostać i im wcześniej zaczniesz aplikację (na wrzesień już pod koniec roku poprzedzającego), tym bardziej zwiększysz swoje szanse na przyjęcie do jak najlepszego liceum. Musisz jednak pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na szkołę państwową, a chcesz się uczyć w języku angielskim, geograficznie Twój wybór zostanie ograniczony jedynie do Wielkiej Brytanii – reszta popularnych krajów, takich jak Niemcy czy Szwajcaria oferują szkoły anglojęzyczne, ale tylko prywatne.

A Levels, IB czy GSCE?

 

Kolejnym ważną decyzją, jaką trzeba podjąć jest wybór programu nauczania. Systemy edukacji w poszczególnych krajach różnią się między sobą, jednak większość międzynarodowych placówek ogranicza ofertę programową do najlepszych, sprawdzonych programów akredytowanych przez Wielką Brytanię. Jeśli jesteś w II lub III klasie i zamierzasz wyjechać na przyszły rok szkolny za granicę, warto dołączyć do programu GCSE. Jest to dwuletni program i najbliżej mu do naszego gimnazjum. Kończy się on egzaminem General Cerificate of Secondary Education, który często jest wymagany przez uniwersytety podczas aplikacji na studia. Dlatego jeśli mamy szansę zdobyć taki certyfikat, możemy być pewni, że przyda się on nam później.

Co jednak potem? Gdy mamy 16 lat, dołączamy do ostatniego, dwuletniego etapu edukacji średniej. Może to być matura francuska, niemiecka czy amerykańskie AP, jednak najbardziej popularnymi programami są brytyjskie A Levels oraz międzynarodowa matura International Baccalaureate. Obydwa programy charakteryzują się tym, że na początku wybieramy kilka przedmiotów, które będziemy zdawać na maturze (w A-Levels minimum 3, w IB – 6), a następnie cały swój czas poświęcamy właśnie na te przedmioty. Jeśli myślisz więc o inżynierii i chcesz zdawać na maturze matematykę, fizykę i angielski, przez całe dwa lata A Levels uczysz się tylko tych trzech przedmiotów. Wspaniale, prawda? To pozwala Ci się absolutnie skupić na najważniejszych dla Ciebie przedmiotach i stać się w nich ekspertem już na poziomie szkoły średniej. Program IB jest o tyle trudniejszy, że przedmiotów jest sześć, tak więc polecany jest najbardziej ambitnym uczniom – uniwersytet i tak będzie wymagał od Ciebie jedynie trzech rozszerzeń.

Akademik czy rodzina goszcząca?

 

Ważną kwestią do rozważenia jest również to, gdzie będziesz mieszkać – w akademiku czy u rodziny goszczącej? Obydwa rozwiązania są popularne i zależy to w dużej mierze od Twojego charakteru. Jeśli lubisz przebywać wśród rówieśników i jesteś osobą towarzyską, warto pomyśleć o akademiku. Takie wyjście jest o tyle wygodne, że w większości boarding schools akademiki znajdują się albo na terenie kampusu, albo tuż przy szkole. Nie tracisz więc czasu na dojazdy do szkoły, a jednocześnie jesteś zupełnie bezpieczny. Każda szkoła ma ustaloną „godzinę policyjną” – zazwyczaj musisz wrócić do akademika na 22:30 w ciągu tygodnia, a w weekend godzinę później, więc rodzice powinni być spokojni. Mieszkając w akademiku musisz jednak liczyć się z jego typowymi cechami – może być głośno i niespokojnie akurat wtedy, kiedy Ty chcesz się uczyć do sprawdzianu.

Mieszkając u rodziny goszczącej, możesz mieć mniejszy komfort życia z powodu dojazdów, jednak mieszkając z raptem 2-4 osobami łatwo nawiązać świetny kontakt i po pewnym czasie zacząć traktować rodzinę goszczącą jak swoją własną. Znamy wiele osób, które zaczęły nazywać swoich gospodarzy „ciociami” i „wujkami”, a na koniec roku szkolnego szkoda było im ich opuszczać. Mieszkanie u rodziny powinno też przebiegać bardziej spokojnie, więc jeśli jesteś osobą, która ceni sobie ciszę, może jest to rozwiązanie właśnie dla Ciebie.

Jak widzisz, kwestii do poruszenia przed wyjazdem do liceum za granicą jest bardzo wiele – tutaj przedstawiliśmy tylko kilka z nich. Już sama decyzja o przeniesieniu się do obcego kraju w wieku 14-16 lat jest niezwykle ważna zarówno dla Ciebie, jak i dla Twoich rodziców. Na początek więc warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jestem na to na pewno gotowy i czy mnie to uszczęśliwi.

Jeśli odpowiedź będzie twierdząca – skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci przygotować aplikację, która pomoże Ci się dostać do wymarzonej szkoły.


Autor: Alexis Utożsamia się z plemieniem biegunów, którzy wierzą, że jeśli jesteś w ciągłym ruchu, zło nie umie cię dopaść. Dlatego każdą wolną chwilę spędza na skyscannerze i wyszukuje tanich lotów do co dalszych destynacji. Jej żywioł to woda, dlatego jeśli praca, to tylko zdalna. Najlepiej na środku Atlantyku. Polub Elab Magazine na Facebooku:

Myślałeś, żeby zostać freelancerem? Spróbuj w tym...

Marzysz o własnej firmie? Jeszcze do tego jesteś młody, masz marzenia i chcesz robić coś kreatywnego. Rozumiem to, ja też tak chciałem – I MAM :D Ty też możesz. Pytanie jak i co wybrać? Oto kilka propozycji dla prawdziwego freelancera.

Edu i Kariera

Wakacje na Krecie

Grecja jest od lat jednym z popularniejszych kierunków wakacyjnych. Turystów przyciąga przyjemnym klimatem, niezwykłymi plażami i wyjątkowymi zabytkami. Przygodę z Grecją warto zacząć od Krety.

Podróże

Gdy nie wiesz, co zrobić - kilka pomysłów na odnalezienie siebie

Życie składa się z przełomów – im jest ich więcej, tym staje się ciekawsze. Ale przełom bierze się stąd, że coś wcześniej poszło niezgodnie z planem lub zatrzymaliśmy się na rozdrożu. Nieważne więc czemu się zgubiłeś, musisz przestać błądzić niczym dziecko we mgle.

Inspiracje

6 powodów, dla których musisz zacząć medytować

Medytacja, niestety, nie jest wcale taka prosta. Trzeba długich ćwiczeń i cierpliwości, by nauczyć się odpowiednio zrelaksować, opróżnić umysł, spojrzeć w głąb siebie. Nie ma nic za darmo, ale efekty warte są starań. Bo medytować może każdy.

Lifestyle

Masz pomysł? Oto 4 kroki, które pozwolą ci zmienić go w rzeczywistość.

Jaki jest problem znaczącej częśći ludzkości uwikłanej w szarą rzeczywistość i rutynę codzienności? Mnóstwo genialnych pomysłów: jak wszystko zmienić, jak stworzyć nowego Facebooka, jak napisać nowego Harrego Pottera lub chociażby otworzyć najlepszą knajpę w mieście. Tylko jak ten niematerialny płomyk idei urzeczywistnić?

Inspiracje