Pół żartem, pół serio - relacja studentów Oxbridge

Data dodania: 09-02-2017 14:39 Edu i Kariera Ilość komentarzy:
Nasza krótka ankieta wśród studentów Oxbridge to prawdziwa kopalnia niedostępnej nigdzie indziej wiedzy o studiach na tych dwóch prestiżowych uniwersytetach. Zadaliśmy kilka pytań studentom Oxbridge,a odpowiedzi są co najmniej zaskakujące! Poznajcie naszych bohaterów:
 
Aleksandra Wittchen - studentka trzeciego roku Cambridge University na kierunku muzyka.
Joanna Bagniewska - absolwentka i doktorantka Oxford University na kierunku zoologia. 
Julita Straszak - studentka pierwszego roku Cambridge University na kierunku inżynieria lotnicza.
Filip Kozera - student trzeciego roku Cambridge University na kierunku inżynieria informacji.
 
 
1. Jaki moduł na studiach lubisz najbardziej i dlaczego?
 
JB: Ornitologię, bo łączyła się z wycieczką na walijską wyspę Skomer i obserwacją maskonurów.
 
AW: Mój ulubiony przedmiot to "Music, Nationalism and Politics in 20th-century Spain". Są to bardzo ciekawe zajęcia, które przypominają mi, o czym uczyłam się jeszcze w polskim liceum w klasie o profilu hiszpańskim. 
 
JS: Mechanika, ponieważ to co się dzieje jest widoczne, łatwe do wyobrażenia.
 
FK: Inference or Computational Neuroscience, obydwa przedmioty pozwalają lepiej zrozumieć działanie mózgu, który wykorzystuje podobne struktury jak głębokie sieci neuronowe stosowane do zadań takich, jak rozpoznawanie mowy lub obrazów. To jak mózg wykorzystuje skomplikowane teorie matematyczne jest zadziwiające.
 
2. Co Cię zaskoczyło na interview?
 
JB: To, jak bardzo przerażona była dziewczyna przede mną.
 
AW: Że nie było takie trudne:)
 
JS: Całe interview dotyczyło zagadnień z fizykii, inżynierii, praktycznie brak pytań o PSa. 
 
FK: Nie pamiętam zbyt dużo, byłem po 4 espresso i nie spałem całą noc :) Ogólnie poszlo mi nieźle i pamiętam, że wszyscy byli super mili.
 
3. Najśmieszniejsze wydarzenie z akademika 
 
JB: Nic mi nie przychodzi do głowy...
 
AW: Gdy ktoś wywołał alarm pożarowy odgrzewając makaron w mikrofalówce.
 
JS: Wskakujący przez okno do pokoju o 11 w nocy kot collegowy (niektóe college na Cambridge mają swoje własne zwierzęta:)
 
FK: Kiedyś z kumplami zamienilismy dwa pokoje dobrych przyjaciółek. Wszystko - łóżka, dywany, meble, plakaty. Skonczyło się tak, że mieszkały w nieswoim pokoju do następnego semestru. Pamiętam też, jak zamocowalismy petardy do drzwi w ten sposób, że przy wchodzeniu, same sie odpalały. Troche przesadzilismy i moj kumpel nic nie słyszał przez godzinę. O reszcie mogę mowić dopiero za rok, jak już mnie nie będą mogli wywalić z akademika.
 
4. Najdziwniejsze zajęcia popołudniowe, w którym brałem/am udział
 
JB: Zoologia to dość specyficzny przedmiot, więc większość przedmiotów jest raczej dziwna - łapaliśmy borsuki, obserwowaliśmy zachowanie kurcząt, analizowaliśmy loty gołębi, dyskutowaliśmy o ochronie słoni... Dla każdego coś miłego.
 
AW: Wine Tasting:)  Jest dużo przedziwnych societies np. Kubusia Puchatka, Cheese Society. 
 
JS: Raczej brak.
 
FK: Bridge hoping - stara zabawa studentów Cambridge, kiedy pływamy ze znajomymi puntami (łódkami, które sie odpycha od dna) i przeskakujemy mosty zamiast pod nimi przepływać i wskakujemy z drugiej strony.
 
5. Najcięższy egzamin na studiach 
 
AW: Było ich wiele zwłaszcza na pierwszym roku... Szczególnie Keyboard Skills i Tonal Skills.
 
JS: Mechanika struktur.
 
FK: Osiem trzygodzinnych egzaminów w ciągu pięciu dni, po piątym miałem załamkę i chciałem uciec z Cambridge. Co zabawne, jeden chłopak tak wlaśnie zrobił w zeszłym roku, wyszedł z akademika, minął exam halls i znaleziono go 36 godzin później i 100 kilometrów dalej.
 
6. Ile czasu poświęcasz na naukę?
 
JB: Za mało! Na pewno mniej niż na taniec turniejowy, zaangażowanie w Oxford University Polish Society, czy choćby na spotkania ze znajomymi.  
 
AW: 0-6h dziennie. Zależy, jak bardzo muszę się już mobilizować, bo zbyt długo prokrastynowałam;)
 
JS: Około 8h dziennie, wliczając wykłady, supervizje, laboratoria.
 
FK: 8-10 h dziennie wliczając wykłady i laby.
 
7. Jedna rada dla przyszłego aplikanta 
 
JB: Zastanów się poważnie nad wyborem koledżu, jeśli rozważasz udział w zajęciach sportowych, wyjazdach itd. - mają rożne możliwości finansowe.
 
AW: Wierzyć w siebie.
 
JS: Na zabawę zawsze jest czas na studiach, dlatego warto poświęcić liceum by dobrze się przygotować do matur i dostać na wymarzone studia.
 
FK: Ostatni rok liceum jest przeznaczony tylko i wyłącznie na naukę, jeszcze sobie poimprezujesz.
 
8. Jeden czynnik decydujący o sukcesie aplikanta na Oxbridge 
 
JB: Umiejętność szybkiego myślenia i pewność siebie.
 
AW: Umiejętność niekonwencjonalnego i logicznego myślenia.
 
JS: Dobra organizacja czasu.
 
FK: Umiejętność pokazania pasji. Jeśli nie masz pasji, która jest związana z twoim przedmiotem, to lepiej szybko sobie jedną wymyśl.
 
9. Co robisz w wolnym czasie?
 
JB: Popularyzuję naukę, m.in. angażując się w science stand-up comedy.
 
AW: Spotykam się ze znajomymi, ćwiczę, czytam, podróżuję. 
 
JS: Biegam, chodzę na siłownie oraz pływam, chętnie podróżuje, a także oglądam filmy, żeby się odprężyć.
 
FK: Boxing, online courses, formals, running, talks. 
 
 
 
Jesteśmy doświadczonymi szkoleniowcami i znamy odpowiednie techniki, wytyczne i sposoby na przygotowanie idealnej aplikacji na studia na Oxbridge! Zobacz, jakie wsparcie możemy Ci zaoferować na www.elabfundacja.pl
lub napisz do Eweliny na e.janas@elabfundacja.pl 
 

Autor: Alexis Utożsamia się z plemieniem biegunów, którzy wierzą, że jeśli jesteś w ciągłym ruchu, zło nie umie cię dopaść. Dlatego każdą wolną chwilę spędza na skyscannerze i wyszukuje tanich lotów do co dalszych destynacji. Jej żywioł to woda, dlatego jeśli praca, to tylko zdalna. Najlepiej na środku Atlantyku. Polub Elab Magazine na Facebooku:

3 uniwersytety, na których poznasz księcia

Nigdy nie zatańczymy z przyszłym królem na zamku, nie polecimy z nim w nieznane na dywanie. Nasze drogi się nie skrzyżują, chyba że… pójdziemy z nim na studia!

Edu i Kariera

Miętus i bąbelki, czyli najśmieszniejsze polskie słowa

Często śmieszą nas niektóre słowa i zwroty zaczerpnięte z języków obcych. W takich sytuacjach ujawnia się działanie dwóch sił: skojarzeń oraz odmienności. Jest wiele czeskich słów, które są podobne do polskich, ale wydają się przekształcone w groteskowy dla nas sposób. Sceny z filmów, które mogłyby przerażać, po przetłumaczeniu na czeski, brzmią dla Polaków śmiesznie, np. terminator to "elektronicky mordulec".

Lifestyle

13 typów ludzi, których spotkasz na uczelni

Studia! Dla każdego licealisty słowo to jest niczym pierwszy oddech po długim pobycie w więzieniu. Poza niekończącymi się imprezami i porannymi wykładami studia mogą zaoferować nam również dodatkowe atrakcje. To właśnie na uczelni można poznać największych dziwaków w całym swoim życiu. Kogo dokładnie?

Edu i Kariera

Studia w USA - jakie testy wybrać?

Żeby móc studiować w USA, trzeba się trochę postarać - oprócz dostarczenia wraz z aplikacją kilku podstawowych dokumentów (podanie zawierające informacje ogólne, esej aplikacyjny, oficjalny odpis ocen ze szkoły średniej), należy dołączyć także wyniki z egzaminów SAT lub ACT.

Edu i Kariera

Jak kiedyś wyglądał Facebook, czyli 12 stron www z lat '90 i '00.

Pamiętacie te czasy, kiedy żeby podłączyć się od internetu trzeba było odłączyć całą rodzinę od telefonu? To były piękne dni, dni internetu wolnego, przerażającego estetycznie. Dni, w których fortuny dzisiejszych multimilionerów dopiero się rodziły.

Sztuka i Media