Road to NYU

Data dodania: 15-11-2016 15:31 Edu i Kariera Ilość komentarzy:

 Czy myślicie o studiowaniu w USA? Jest to na pewno super przygoda, którą możecie rozpatrzeć, tak jak ja rok temu:)

 
MATURA IB

W tym roku ukończyłam liceum z Maturą Międzynarodową IB w Warszawie. Rozszerzałam Ekonomię, Geografię oraz Polski, które na pewno ułatwiły mi aplikację, ponieważ uczyłam się tego co przyda się na studiach. Ale o ile w Anglii wybór przedmiotów musi być powiązany z Waszym docelowym kierunkiem, w Stanach wcale tak nie jest. Pierwszy rok na licencjacie w USA jest bardzo ogólny i tak naprawdę będziecie zaliczać przygotowawcze kursy (takie jak kreatywne pisanie, bądź konkretne działy z matematyki), które bedą na pewno pomocne przy późniejszej nauce (pamiętajcie, licencjat w USA trwa 4 lata, a nie 3 tak jak w Europie). W związku z tym uniwersytety są przygotowane na to, że w pierwszym roku Wasze zainteresowania mogą się zmienić, a Wy możecie podjąć decyzję nawet o zmianie kierunku na zupełnie inny. Ale wracając do IB:), myślę, że jeśli macie taką możliwość to na pewno warto brać udział w tym programie, ponieważ niektóre uniwersytety go cenią do tego stopnia, że mogą zaliczyć Wam część obowiązkowych kursów na pierwszym roku (w tym wypadku wybór przedmiotów powiązanych z Waszym kierunkiem jest pomocny). Jednak musicie przygotować się na naprawdę dużo pracy — IB jest bardzo wymagającym oraz czasochłonnym (i pracochłonnym) programem, który świetnie przygotowuje swoich studentów do pracy akademickiej na najlepszych uniwersytetach na świecie.

 
DLACZEGO WŁAŚNIE STANY? 

Stany Zjednoczone były zawsze moim marzeniem, może ze względu na przemysł, w którym chciałabym pracować, i który jest największy właśnie w USA. Ale pomijając tylko ten czynnik uważam, że amerykańskie uniwersytety są wyjątkowe w podejściu do swoich studentów. Przede wszystkim uczelnie w Stanach posiadają mistrzowskie umiejętności organizacji. Najlepszym przykładem jest pełne przygotowanie online z bezpieczeństwa na kampusie, które zawiera filmiki, wizualizacje, a także hipotetyczne sytuacje, z którymi na codzień mają do czynienia studenci. Każda sekcja kończy się quizem, dzięki czemu przyszły student naprawdę czuje się gotowy na rozpoczęcie zajęć, a także wie jak zachować się w wielu niebezpiecznych sytuacjach. Przygotowanie podzielone jest na 2 części, a pomyślne ukończenie ich jest warunkiem rozpoczęcia studiów.

Uczelnie w USA są też niesamowicie elastyczne pod każdym względem, np. będąc ich studentką mogę uczyć się majors and minors z zupełnie innych kierunków (np. fizyki i aktorstwa), a co więcej ukończyć szkołę z dyplomem z obu. Uczelnie w Stanach mają również tysiące klubów zawodowych, czy sportowych, do których możecie dołączyć w trakcie swojej nauki. Jeżeli gracie zawodowo w jakiś sport to również możecie reprezentować swoją szkołę w drużynie sportowej i jeździć na zawody do innych uczelni w USA, a nawet na całym świecie. Amerykańskie szkoły bardzo jednoczą swoich absolwentów, przez co macie poczucie przynależności do społeczeństwa szkolnego.

NY LOVE AT THE FIRST SIGHT

Zdecydowałam się na studia w Nowym Jorku po odwiedzeniu tego miasta. Niestety miałam możliwość bycia tam jedynie dwa dni, ale wystarczyło to na tyle, żebym mogła się w nim zakochać. Nowy Jork jest bardzo zróżnicowany i bez względu na to jaki/jaka jesteś zawsze się tam wpasujesz. Jest to też miasto, w którym cały czas, 24/7 coś się dzieje — to miasto naprawdę nigdy nie śpi, a więc na pewno możesz z niego czerpać jak najwięcej możliwości. NYU dodatkowo buduje właśnie na tym swój wizerunek, ponieważ jest zlokalizowane w samym centrum Manhattanu przy Washington Square. Jest to dosyć nietypowy uniwersytet, ponieważ nie ma zamkniętego kampusu, ale właśnie dzięki temu student czuje się częścią nie tylko uniwersytetu, ale też całego Nowego Jorku.

 
NEW YORK UNIVERSITY

Wybrałam szkołę inżynierii w NYU, która jest nowym departamentem uniwersytetu. Chciałabym przyczynić się do budowania społeczeństwa Tandon’u, np. poprzez ich program o wspieraniu kobiet w STEM. Oprócz tego, Tandon oferuje naprawdę ciekawe kierunki technologiczne, które uzupełniane są regularnymi wydarzeniami organizowanymi w szkole. Budynek departamentu inżynierii jest też bardzo nowoczesny i przygotowany do pracy studentów. Jest to też jedyny departament NYU, który znajduje się na Brooklynie — dzielnicy, która dzięki rewitalizacji w ostatnich latach staje się wśród nowojorczyków nowym centrum sztuki oraz technologii.

 

Tak więc aplikujcie śmiało na uniwersytety w USA, a na pewno nie będziecie tego żałować! Jest to niezapomniana przygoda, a także świetne doświadczenie. :)

 

Jeśli myślisz o najlepszych uniwersytetach na świecie odwiedź stronę www.elabfundacja.pl


Twoje możliwości nie kończą się tylko w Polsce - pamiętaj o tym.


Autor: Klementyna Bohdanowicz Przyszła studentka New York University:) Masz pytania odnośnie artykułu albo studiowania w USA napisz na k.bohdanowicz@elabfundacja.pl

7 powodów, dlaczego nie (z)rozumiesz artystów

Jeśli twój dawny znajomy powiedział, że w podstawówce byłeś niby fajny, ale bardzo dziwny, bo gapiłeś się w ścianę... to ten tekst jest dla Ciebie. I dla tych, którzy gapienia się w ścianę zrozumieć nie mogą.

Sztuka i Media

30 różnic między chłopakiem, a mężczyzną

Instytucja tzw. „singla” (lub „singielki nie nadeptując na odcisk zapalonym lingwistycznym feministom i feministkom) istnieje w popkulturze już lat 90, czyli od pierwszych odcinków pierwszego sezonu „Seksu w wielkim mieście”.

Lifestyle

Jak rekrutują na Ivy League? Mamy kilka wskazówek

Nelson Ureña to człowiek, który przesiał dziesiątki tysięcy aplikacji studentów na najlepsze amerykańskie uniwersytety ze słynnej grupy Ivy League. To on decydował o przyszłości młodych ambitnych – najlepszych z najlepszych. Jak oceniał kandydatury? Przekonaj się sam!

Edu i Kariera