Studia, czyli wychodzimy ze strefy komfortu

Data dodania: 18-10-2016 10:48 Edu i Kariera Ilość komentarzy:

Studia to czas na poszukiwania, eksperymenty, zrywy. Jak podjąć takie wyzwanie w sposób najbardziej produktywny i perspektywiczny?

Kontakty

Uniwersytet jest świetnym miejscem do budowania przyszłościowych relacji. Nie ograniczaj się do znajomych z roku. Wiele uczelni organizuje programy mentoringowe lub spotkania z absolwentami – skorzystaj z nich, takie kontakty procentują.

Nawiąż też kontakt z wykładowcami – doceniają entuzjastycznych i zaangażowanych studentów (piszę to jako wykładowca!). Zapytaj o coś po zajęciach, porozmawiaj, zgłoś się. Oczywiście, bez przesady – nie pisz dwudziestu maili tygodniowo i nie ślęcz pod drzwiami naukowców, ale postaraj się wyróżnić z tłumu. Kto wie, może będą potrzebowali przedsiębiorczego studenta i pomyślą akurat o Tobie? Na University of Reading, gdzie wykładam, istnieje UROP – Undergraduate Research Opportunities Programme, w którym pracownicy uniwersyteccy zatrudniają swoich studentów na letnie projekty badawcze. Warto? Na pewno. 

Doświadczenie

Sam dyplom, nawet najlepszej uczelni, niewiele znaczy – na rynku pracy liczy się doświadczenie i sieć kontaktów. Zdobądź je podczas studiów. Rozważ wyjazdy, np. na wymianę studencką czy badania terenowe. Jeśli martwią cię fundusze, warto popytać na uczelni – często ma środki np. na wyprawy badawcze organizowane przez studentów. Nie zaszkodzi sprawdzić!

Wiele brytyjskich uczelni oferuje tzw. „sandwich placement year”, czyli rok przerwy na praktyki studenckie między drugim a trzecim rokiem studiów. To doskonała możliwość na sprawdzenie, czy obrana ścieżka kariery jest dla ciebie odpowiednia. Zdobędziesz przedsmak pracy w zawodzie, dodatkowe umiejętności, wypróbujesz swoją wiedzę w praktyce, nawiążesz nowe znajomości, a przy okazji może wpadnie trochę grosza? To wszystko bez presji ze strony rodziny („dlaczego jeszcze nie masz stałej pracy?”) – w końcu oficjalnie nadal jesteś studentem.

Zainteresowania

Może czas wypróbować uniwersytecką ofertę klubów sportowych, kół zainteresowań i organizacji studenckich? Zapisać się na coś zupełnie nowego? Zająć się działalnością społeczną bądź charytatywną, podjąć wolontariat? Nie ograniczaj się do oferty uczelni – zainteresuj się również członkostwem w stowarzyszeniach profesjonalistów, np. British Ecological Society. Da ci to dostęp do dodatkowych kwalifikacji, ciekawych wykładów, konferencji czy szkoleń.  

Nie bójcie się wyzwań, one zawsze wzbogacają! A studia to idealny czas na opuszczenie swojej strefy komfortu.

 

Spotkajcie Joannę Bagniewską na Festivalu Edukacji Zagranicznej na stanowisku Oxford & Cambridge, już 22 października! Porozmawiajcie o tym jak to jest studiować na Oxfordzie i wysłuchajcie mowy motywacyjnej o 15:45 na Scenie Głównej.

Joanna przylatuje specjalnie dla Was na EEF! Więcej o Festivalu: www.eef-elabfundacja.pl

 

Wiesz, że Elab Magazine jest częścią Elab Education Laboratory - organizacji pomagającej za darmo uczniom i studentom w aplikacji do Wielkiej Brytanii, Danii i Holandii? Zajrzyj na stronę www.kierunki.elab.edu.pl, by dowiedzieć się co możesz studiować! Jeśli myślisz o najlepszych uniwersytetach na świecie odwiedź stronę www.elabfundacja.pl
Twoje możliwości nie kończą się tylko w Polsce - pamiętaj o tym. I mierz wysoko!


Autor: Joanna Bagniewska Joanna Bagniewska - młoda zoolog z dyplomem Oxfordu, wykładowca i mówca motywacyjny

7 oznak, że stajesz się pracoholikiem

Bycie hardworking stało się modne, ale utrata kontroli nad czasem poświęcanym na pracę może stać się poważnym problemem. Oddanie pracy, w szczególności gdy lubisz to, co robisz nie jest niczym złym, dopóki nie zaczynasz zauważać pewnych niepokojących sygnałów.

Edu i Kariera

Koło naukowe – tak czy nie? No pewnie, że tak!

Organizacje studenckie i koła naukowe wszelkiej maści od lat kojarzone są z osobami trzymającymi nosy w książkach i totalnym braku życia prywatnego. Ale rzeczywistość jest trochę inna… „Poważnie?” – zapytasz. Owszem! Przekonam Cię, że dzięki uczestnictwu w kołach naukowych otwierają się przez studentem nowe, często niespodziewane możliwości.

Edu i Kariera

Dlaczego płatne studia na zachodzie to standard?

Kredyty studenckie, stypendia, granty I pożyczki – co roku ubiegają się o tę formę wsparcia finansowego dziesiątki tysięcy studentów zachodnich uczelni. Bo każdy wie, że “nie ma nic za darmo”. I dobrze… Zobaczcie dlaczego.

Edu i Kariera

"We are affraid to be wrong" - zmieńmy to!

Człowiek legenda - autor jednego z najczęściej cytowanych i oglądanych TED Talks w historii - Sir Ken Robinson tłumaczy jak współczesny system szkolnictwa i schematy kulturowe blokują nasz potencjał i rozwój talentów. Najbardziej zapadło mi w pamięć zdanie "We are affraid to be wrong"... Oglądałam to wystąpienie już tysiąc razy, ale za każdym razem robi na mnie ogromne wrażenie. I wiesz co? Nie bój się próbować i popełniać błędów! Bo inaczej niczego nie odkryjesz.

Inspiracje

Jak sprawnie i bez stresu rozwiązywać problemy?

Umiejętność rozwiązywania poważnych problemów jest jedną z kluczowych kompetencji, jakie powinien mieć każdy człowiek. Ci, którzy to potrafią, są bardziej zdolni do przystosowania się do szybkich zmian i ogólnie mówiąc mają większe szanse na odniesienie w życiu sukcesu.

Lifestyle

Zasady zachowania na koncercie.

Pop, rap, euro-dance czy disco polo – wszyscy słuchamy muzyki. Dla wielu jest ona nieodłącznym elementem każdego dnia życia. W trakcie imprezy zdarzyć się może wiele, dlatego przed decyzją o wyjściu na koncert, warto mieć na uwadze kilka spraw. Oto one:

Lifestyle

#jakżyć, czyli trzy śmiertelnie poważne wskazówki

Wrzesień to taki czas, w którym zaczynamy powoli żegnać się z latem, pojawiają się kolekcje jesienne w sklepach, a w naszej głowie myśli, że oto przychodzi ciężki czas - w szkole, na studiach i czort wie gdzie jeszcze. Ale jeszcze trochę planujemy te wszystkie niestworzone rzeczy, które obiecujemy sobie spełnić od kilku lat.

Inspiracje