Studia modowe jakich nie ma w Polsce

Data dodania: 12-10-2016 11:39 Edu i Kariera Ilość komentarzy:

Przeprowadzka na drugi koniec Europy może okazać się dla wielu młodych ludzi prawdziwym wyzwaniem. Nowy język, otoczenie, inne zwyczaje, tęsknota za bliskimi, a niektórzy mogą przeżyć wręcz szok kulturowy. Warto jednak potraktować ten wyjazd jako przygodę, która może odmienić wasze życie na takie, o którym nawet nie myśleliście przed wyjazdem z rodzinnego domu.

Wyjazd. Nie taki straszny jak go niektórzy malują

Moja przeprowadzka do UK a dokładnie do Londynu przebiegła w miarę gładko.. no prawie. Największym problemem było pytanie "co spakować do walizki"? Uwierzcie mi, gdybym mogła się jeszcze raz spakować to chyba zmieściłabym się w bagaż podręczny. Wystarczają podstawowe rzeczy, resztę możecie zawsze dokupić na miejscu. Kołdry i poduszki zostawcie w domu, Ikea też tu jest:)

Mieszkanie, praca i życie

Z racji tego, że przeprowadzałam się razem z moim chłopakiem kwestia akademika w moim przypadku odpadła niestety już na starcie. Na początek zdecydowaliśmy się na wynajęcie pokoju, który udało mi się załatwić jeszcze będąc w Polsce. Po 2 miesiącach znaleźliśmy swoje własne cztery kąty w 2 strefie Londynu.

Dojazdy? Londyn ma jedną z najdroższych na świecie komunikacji miejskich, ale na szczęście studenci mają zniżki:) w tej chwili za tygodniowy bilet płacę 30% mniej jeżdżąc pomiędzy strefą 2-6, ale zniżki dotyczą całego Londynu. Do szkoły dojeżdżam pociągiem i zajmuje mi to średnio 50 minut.

Po przeprowadzce do nowego mieszkania po kilku dniach znalazłam pracę w pobliskim pubie. Uwierzcie mi, że pracę na part time znajdziecie na prawdę szybciej niż myślicie. Studenci mają zalecenia w UK nie pracować więcej niż 20-25h na tydzień.

Fashion na University for the Creative Arts

Pomimo, że na studia nie poszłam od razu po skończeniu liceum jak to większość osób robi, uważam że decyzja o podjęciu studiów na Univeristy for The Creative Arts była jedną z najlepszych jakie w życiu podjęłam w życiu. UCA posiada obecne jeden z najlepszych programów Fashion w UK i mieści się w TOP 20 najlepszych szkół modowych na świecie.

Uniwersytet ma kilka kampusów w różnych miastach. Mój wydział Fashion znajduje się w Epsom. Jest zaraz przy granicy z 6 strefą Londynu. W sąsiedztwie kampusu jest dosłownie wszystko: park, małe centrum handlowe ze sklepami, uroczy ryneczek z kawiarniami i kluby. Jest oczywiście kilka akademików należących do UCA.

Szkoła jest bardzo otwarta na kreatywność. Bardzo dużo pomocy można otrzymać od wykładowców, którzy są przyjaźni i otwarci na pomysły każdego studenta. Zwracamy się do wykładowców na "Ty"  co myślę w dużym stopniu rozluźnia atmosferę.

Jeśli chodzi o wyposażenie to studenci maja dostęp do dosłownie wszystkiego od wypożyczalni sprzętu fotograficznego, paru studiów fotograficznych, pracowni druku tkanin, ogromnej biblioteki z książkami o sztuce i modzie, kończąc na maszynach przemysłowych do szycia. Jednym słowem jest tu wszystko czego młody projektant tylko by sobie zamarzył.

Jest też kilka innych rodzajów wsparć na UCA takich jak pomoc finansowa, IT, językowa. Ciekawą rzeczą jest także biuro karier, które pomaga tworzyć CV jak i również udziela pomocy w szukaniu pracy lub stażu.

Pierwszy tydzień

W pierwszym tygodniu studiów odbywa się przyjęcie "świeżaków" na uniwersytet. Ten tydzień obfituje w liczne wycieczki po kampusie, integrację, imprezy i wprowadzenie do tego jak wygląda nauka na UCA. W tym czasie odbywają się liczne wykłady i wręcz serdeczne powitanie nowych studentów.

A tak na koniec, jeśli obawiacie się, że po przyjeździe tutaj będziecie zupełnie sami i że się nie odnajdziecie w nowym środowisku, uwierzcie mi, że będzie wręcz przeciwnie. Wszyscy którzy są na pierwszym roku są w takiej samej nowej sytuacji i zanim się zorientujecie już zdobędziecie na pewno nowych znajomych.

Dzięki nauce na UCA czuję, że moje artystyczne umiejętności stale się rozwijają. Poza tym moim zdaniem nie ma lepszego miejsca do studiowania mody niż miasto, w którym tworzył między innymi Alexander McQueen.

 

Wiesz, że Elab Magazine jest częścią Elab Education Laboratory - organizacji pomagającej uczniom i studentom w aplikacji do Wielkiej Brytanii, Danii i Holandii. Zajrzyj na stronę www.studia.elab.edu.pl, by dowiedzieć się więcej. Jeśli myślisz o najlepszych uniwersytetach na świecie odwiedź stronę elabfundacja.pl

Twoje możliwości nie kończą się tylko w Polsce - pamiętaj o tym. I mierz wysoko!


Autor: Beata Koniakowska Studentka University for the Creative Arts na kierunku Fashion

Hostel vs Hotel - co wybrać w te wakacje? Bilans zysków i strat.

Jeśli nie jesteś typem fana wycieczek w pakietach z wypoczynkiem All Inclusive na egipskim wybrzeżu, prawdopodobnie nieraz miałeś problem, jaką formę zakwaterowania wybrać. Dzisiaj rozpatrzymy wspólnie dwie z dostępnych opcji pod względem ich cieni i blasków.

Podróże

Londyn okiem turysty tradycjonalisty

Pamiętacie film Allena „O północy w Paryżu”? Ja nakręciłam sequel - „W południe w Londynie”. Jak to miasto wygląda oczami przeciętnego Polaka, który w 10 godzin zwiedził całe miasto?

Podróże

„Czytajcie, a się nauczycie” – czy na pewno?

Czy też tak robisz? Ucząc się do egzaminu czytasz pięć razy jeden akapit, żeby lepiej zapamiętać, a potem znowu, bo i tak nie pamiętasz, o co w nim chodziło? A można lepiej... Chcesz wiedzieć jak?

Edu i Kariera