Studia modowe jakich nie ma w Polsce

Data dodania: 12-10-2016 11:39 Edu i Kariera Ilość komentarzy:

Przeprowadzka na drugi koniec Europy może okazać się dla wielu młodych ludzi prawdziwym wyzwaniem. Nowy język, otoczenie, inne zwyczaje, tęsknota za bliskimi, a niektórzy mogą przeżyć wręcz szok kulturowy. Warto jednak potraktować ten wyjazd jako przygodę, która może odmienić wasze życie na takie, o którym nawet nie myśleliście przed wyjazdem z rodzinnego domu.

Wyjazd. Nie taki straszny jak go niektórzy malują

Moja przeprowadzka do UK a dokładnie do Londynu przebiegła w miarę gładko.. no prawie. Największym problemem było pytanie "co spakować do walizki"? Uwierzcie mi, gdybym mogła się jeszcze raz spakować to chyba zmieściłabym się w bagaż podręczny. Wystarczają podstawowe rzeczy, resztę możecie zawsze dokupić na miejscu. Kołdry i poduszki zostawcie w domu, Ikea też tu jest:)

Mieszkanie, praca i życie

Z racji tego, że przeprowadzałam się razem z moim chłopakiem kwestia akademika w moim przypadku odpadła niestety już na starcie. Na początek zdecydowaliśmy się na wynajęcie pokoju, który udało mi się załatwić jeszcze będąc w Polsce. Po 2 miesiącach znaleźliśmy swoje własne cztery kąty w 2 strefie Londynu.

Dojazdy? Londyn ma jedną z najdroższych na świecie komunikacji miejskich, ale na szczęście studenci mają zniżki:) w tej chwili za tygodniowy bilet płacę 30% mniej jeżdżąc pomiędzy strefą 2-6, ale zniżki dotyczą całego Londynu. Do szkoły dojeżdżam pociągiem i zajmuje mi to średnio 50 minut.

Po przeprowadzce do nowego mieszkania po kilku dniach znalazłam pracę w pobliskim pubie. Uwierzcie mi, że pracę na part time znajdziecie na prawdę szybciej niż myślicie. Studenci mają zalecenia w UK nie pracować więcej niż 20-25h na tydzień.

Fashion na University for the Creative Arts

Pomimo, że na studia nie poszłam od razu po skończeniu liceum jak to większość osób robi, uważam że decyzja o podjęciu studiów na Univeristy for The Creative Arts była jedną z najlepszych jakie w życiu podjęłam w życiu. UCA posiada obecne jeden z najlepszych programów Fashion w UK i mieści się w TOP 20 najlepszych szkół modowych na świecie.

Uniwersytet ma kilka kampusów w różnych miastach. Mój wydział Fashion znajduje się w Epsom. Jest zaraz przy granicy z 6 strefą Londynu. W sąsiedztwie kampusu jest dosłownie wszystko: park, małe centrum handlowe ze sklepami, uroczy ryneczek z kawiarniami i kluby. Jest oczywiście kilka akademików należących do UCA.

Szkoła jest bardzo otwarta na kreatywność. Bardzo dużo pomocy można otrzymać od wykładowców, którzy są przyjaźni i otwarci na pomysły każdego studenta. Zwracamy się do wykładowców na "Ty"  co myślę w dużym stopniu rozluźnia atmosferę.

Jeśli chodzi o wyposażenie to studenci maja dostęp do dosłownie wszystkiego od wypożyczalni sprzętu fotograficznego, paru studiów fotograficznych, pracowni druku tkanin, ogromnej biblioteki z książkami o sztuce i modzie, kończąc na maszynach przemysłowych do szycia. Jednym słowem jest tu wszystko czego młody projektant tylko by sobie zamarzył.

Jest też kilka innych rodzajów wsparć na UCA takich jak pomoc finansowa, IT, językowa. Ciekawą rzeczą jest także biuro karier, które pomaga tworzyć CV jak i również udziela pomocy w szukaniu pracy lub stażu.

Pierwszy tydzień

W pierwszym tygodniu studiów odbywa się przyjęcie "świeżaków" na uniwersytet. Ten tydzień obfituje w liczne wycieczki po kampusie, integrację, imprezy i wprowadzenie do tego jak wygląda nauka na UCA. W tym czasie odbywają się liczne wykłady i wręcz serdeczne powitanie nowych studentów.

A tak na koniec, jeśli obawiacie się, że po przyjeździe tutaj będziecie zupełnie sami i że się nie odnajdziecie w nowym środowisku, uwierzcie mi, że będzie wręcz przeciwnie. Wszyscy którzy są na pierwszym roku są w takiej samej nowej sytuacji i zanim się zorientujecie już zdobędziecie na pewno nowych znajomych.

Dzięki nauce na UCA czuję, że moje artystyczne umiejętności stale się rozwijają. Poza tym moim zdaniem nie ma lepszego miejsca do studiowania mody niż miasto, w którym tworzył między innymi Alexander McQueen.

 

Wiesz, że Elab Magazine jest częścią Elab Education Laboratory - organizacji pomagającej uczniom i studentom w aplikacji do Wielkiej Brytanii, Danii i Holandii. Zajrzyj na stronę www.studia.elab.edu.pl, by dowiedzieć się więcej. Jeśli myślisz o najlepszych uniwersytetach na świecie odwiedź stronę elabfundacja.pl

Twoje możliwości nie kończą się tylko w Polsce - pamiętaj o tym. I mierz wysoko!


Autor: Beata Koniakowska Studentka University for the Creative Arts na kierunku Fashion

35 błędów, które popełniasz przed 30-stką

Wolność to zaleta młodości- nie mamy zbyt wielkich zobowiązań, ale mamy już wpływ na nasze przyszłe życie. Podejmujemy niestety wiele decyzji, które wpływają negatywnie na naszą przyszłość, relacje i samopoczucie.

Lifestyle

Gdy nie wiesz, co zrobić - kilka pomysłów na odnalezienie siebie

Życie składa się z przełomów – im jest ich więcej, tym staje się ciekawsze. Ale przełom bierze się stąd, że coś wcześniej poszło niezgodnie z planem lub zatrzymaliśmy się na rozdrożu. Nieważne więc czemu się zgubiłeś, musisz przestać błądzić niczym dziecko we mgle.

Inspiracje

Nic nie powiem, ale i tak będziecie zachwyceni - jak mówić z pasją?

Są tacy ludzie na tym świecie, którzy nawet nie mając pojęcia o czym mówią, robią to z przekonaniem i porywają tłumy. Kto to taki? Na pewno nie politycy, chociaż oni rzeczywiście nie mają pojęcia o czym mówią. Zdolność improwizacji i znajomość technik angażujących publiczność to klucz do sukcesu właściwie na każdą okoliczność. Zobaczcie jak to się robi na TED Talks!

Inspiracje

Jak ułatwić sobie życie, oszukując umysł?

Postawione pytanie brzmi nieco brutalnie, ale zapewniam, że kilka małych oszustw nie zaszkodzi niczyjej głowie. Wręcz może jej pomóc, tak, aby pracowała na korzyść naszego samopoczucia oraz codziennych sukcesów.

Lifestyle

Szukając pracy: ile cefałek wysłać?

Z tym wysyłaniem CV to naprawdę różnie bywa. Reguły nie ma, ale faktem jest, że nasze szanse rosną wraz z liczbą odpowiedzi na pojawiające się co pewien czas oferty pracy.

Edu i Kariera

Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana

Dlaczego wybrałem studia za granicą? Nie należę do grona tych osób, którzy w wieku 19 lat nie wiedzą, co chcą w życiu robić. Od początku miałem mniej więcej nakreślony swój plan na życie. Nie oznacza to jednak, że byłem przygotowany na studia za granicą - wręcz przeciwnie. Na ten pomysł wpadłem z dnia na dzień, ot tak! Kilka miesięcy później, będąc w tym miejscu mogę z uśmiechem na ustach opisać Wam moje pierwsze dni/tygodnie na uczelni.

"Ola sama w domu". Duńskim domu [cz. 2]

Wiem, że w szkole zaczynają się ferie. Wiem, że jest sesja. I że właśnie teraz próbujesz ogarnąć życie. Wiem, że robisz wszystko, żeby, się nie uczyć! W ramach relaksu chcę Cię zabrać na wycieczkę…

Edu i Kariera