Czym jest clearing i dlaczego warto jeszcze składać papiery za granicę?

Data dodania: 25-07-2016 13:28 Edu i Kariera Ilość komentarzy:

Wielu z Was jest w trakcie wybierania swojego wymarzonego kierunku studiów. Pierwsza tura – sukces. Jeśli nie, to następna… i tak do września. Ale moje pytanie brzmi – czy wiedzieliście, że cały czas możecie składać papiery na uniwersytety za granicą? Jeśli nie, to usiadłem do pisania tego tekstu, żeby Wam to uświadomić!

Matura jest ponoć „sprawdzianem” jedynym w swoim rodzaju. Piewszy poważny egzamin, którego konsekwencje są nieodwracalne – uzyskaliście wszak świadectwo „dojrzałości”. Rozmawialiście już ze swoimi starszymi kolegami, którzy mieli Wam doradzić, co wybrać? Założe się, że powiedzieli Wam: „Stary, matura to pikuś, zobaczysz co to SESJA!” :D

W tym wpisie chcę Was wyciągnąć za nos poza standardowy tok myślenia typu „kończę liceum, idę na UW” albo UJ, albo gdzieś jeszcze, gdzie „idę, bo właściwie taka jest kolej rzeczy, skończę studia, będę szukać pracy i jakoś się ogarnę”.

A zastanawiałeś lub zastanawiałaś się czy można w ogóle jakoś inaczej? Rozważyłeś wszystkie dostępne możliwości? Jest ich ogrom, ale w szkole koncentrujemy się na prostym i przewidywalnym schemacie, który właśnie przed chwilą przedstawiłem.

A MOŻNA INACZEJ

Początek wakacji to nie tylko w Polsce okres rekrutacji na studia. Tak jest na całym świecie - w Niemczech, w Szwecji, we Francji, w Wielkiej Brytanii… Myślałeś o tym, że możesz spróbować?

Weźmy sobie taki Clearing w Anglii – nazwa może Wam się kojarzyć z „czystkami” i sugerować, że coś się kończy, a nie zaczyna, ale nie o to, nie o to…

Clearing to dodatkowa tura rekrutacji na studia w UK, która umożliwia składanie papierów na brytyjskie uniwerki w ciągu wakacji. Są wolne miejsca, są pieniądze, dzięki którym możesz studiować, można znaleźć mieszkanie i pracę, żeby się utrzymać w trakcie wyjazdu. Wystarczy, że wybierzesz uniwersytet i kierunek, na którym chcesz studiować, złożysz tłumaczenie matur przez internet, list motywacyjny i poczekasz na wyniki. Ewentualnie rozmawiasz przez telefon z kimś z biura uniwersytetu (zdałeś ustny angielski, więc chyba nie powinno być problemu co?) No i jesteś!

Wielu moich znajomych zrobiło ten myk, chcąc się wyrwać i złożyło papiery za granicę – nawet w lipcu, w sierpniu zresztą też, rok temu, dwa. I udało się – podostawali się na Richmondy, Swansea, Roehamptony i inne cuda! Wiedziałeś, że Wielka Brytania to nie tylko Oxford i Cambridge? ;]

I CO TERAZ?

I teraz siedzimy wieczorami na Skype (siedzą teraz za granicą i tam zarabiają fajne pieniądze po swoich studiach) i wspominamy tamten czas. Gadamy o tym, kto był na jakim evencie w Londynie, kto poznał przystojnego Kanadyjczyka na studiach, na jakich wymianach był i jakie miał super okazje do zdobywania doświadczenia nie tylko w pracy, ale i w życiu (ACHTUNG – to cholernie ważne!).

 To wszystko daje wyjazd za granicę – a teraz masz jeszcze szansę zastanowić się nad własnym życiem i zapytać sam siebie czy chcesz, by było „OK”, czy na przykład ma być „AWESOME”.

Wybór należy do Ciebie – jeśli masz zapamiętać coś z tego tekstu, to niech będzie to jedna rzecz: można inaczej ułożyć swoją przyszłość i nie bać się tego, że coś Cię ominie przez wyjazd za granicę. Właśnie teraz masz szansę spowodować, że nic, czego dowiadujesz się z podobnych opowieści jak moja, Cię nie ominie.

Clearing trwa do końca wakacji, masz wyniki matur – możesz to ogarnąć w kilka dni, jeśli oczekujesz od studiów czegoś więcej. Najciekawsze jest to, że są takie organizacje, dzięki którym możesz uzyskać pomoc w rekrutacji za darmo, np. od Elabu. Chcesz zobaczyć jak to zrobić? SPRAWDŹ TUTAJ.

-----------------

Czytaj też:

Znudził ci się akademik? Mieszkaj w pociągu jak Leonie Muller

5 najlepszych aplikacji mobilnych do nauki języka

Co studiować, żeby nie zginąć? Zawody przyszłości

Wiesz, że Elab Magazine jest częścią Elab Education Laboratory - organizacji pomagającej uczniom i studentom w wyjazdach do zagranicznych szkół i uczelni? Zajrzyj na stronę www.studia.elab.edu.pl, by dowiedzieć się więcej o aplikacji na uniwersytety w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy w Danii. Twoje możliwości nie kończą się tylko w Polsce - pamiętaj o tym. I mierz wysoko! 

 


Autor: Mike Niektórzy mówią, że wychował się w Radomiu, inni spekulują, że młodość spędził w Hong-Kongu. Zjeździł Afrykę z plecakiem, nie raz przeżył malarię. Lubi wegańską kuchnię, choć w Nowym Jorku nigdy nie wzgardzi wołowym burgerem. Ma kolekcję koszul w pepitkę. Pierwszy milion zarobił importując podrobione torebki Chanel z Wietnamu, ale jak sam dzisiaj mówi 'skończył z tym shitem'. Z Elabem związany od samego początku. Ty też się zwiąż i polub Elab Magazine na Facebooku:

Pokaż mi, jak się uczysz, a powiem Ci jakim będziesz człowiekiem

Matura zdana na 100%, na świadectwie piątki tworzą z szóstkami monotonny przeplataniec, a ilość wyróżnień i dyplomów za działalność uczniowską nie mieści się w jednej teczce. Jeśli kariera zaczyna się w szkole średniej, a Ty kończysz ją z takim przytupem, to pewnie myślisz, że życiowy sukces masz w garści. Niekoniecznie. Zobacz jak rozpoznać prawdziwego człowieka sukcesu, kiedy siedzi jeszcze w szkolnej ławie.

Inspiracje

Czego się nie nauczysz na wykładzie?

Jak to jest, że kilka pierwszych miesięcy wyjazdu za granicę na studia otworzyło mi oczy bardziej i nauczyło więcej niż całe studia w Polsce na trzech kierunkach razem wziętych? Zaraz Wam to wytłumaczę… radzę czytać do końca.

Edu i Kariera

„Czytajcie, a się nauczycie” – czy na pewno?

Czy też tak robisz? Ucząc się do egzaminu czytasz pięć razy jeden akapit, żeby lepiej zapamiętać, a potem znowu, bo i tak nie pamiętasz, o co w nim chodziło? A można lepiej... Chcesz wiedzieć jak?

Edu i Kariera

Bezrobocie inaczej, czyli o plusach nieposiadania pracy.

Jesteś bezrobotny? Nie martw się, to okres przejściowy. Niedługo albo dostaniesz pracę albo trafisz do szpitala psychiatrycznego. Aby uniknąć tego ostatniego, warto pomyśleć o pozytywnych stronach obecnego położenia.

Edu i Kariera