Studia w USA - jakie testy wybrać?

Data dodania: 18-07-2016 09:35 Edu i Kariera Ilość komentarzy:

Żeby móc studiować w USA, trzeba się trochę postarać - oprócz dostarczenia wraz z aplikacją kilku podstawowych dokumentów (podanie zawierające informacje ogólne, esej aplikacyjny, oficjalny odpis ocen ze szkoły średniej), należy dołączyć także wyniki z egzaminów SAT lub ACT.

Są to egzaminy standaryzowane (w formie testowej), utożsamiane z polską maturą. Zdaje się je zazwyczaj w pierwszym półroczu klasy maturalnej, ale warto zacząć próbować swoich sił już wcześniej. Do egzaminów można podchodzić wiele razy, a pod uwagę będzie brany jedynie najwyższy wynik.

Test SAT

 

Istnieją dwa rodzaje egzaminu SAT, na każdy z nich trzeba się zarejestrować oddzielnie:

- REDESIGNED SAT - test ogólny (podstawowy)

- SAT SUBJECT TEST - testy przedmiotowe

REDESIGNED SAT składa się z następujących modułów:

  • Czytanie logiczne – 52 pytania, 65 minut
  • Pisanie i znajomość języka angielskiego – 44 pytania, 35 minut
  • Matematyka:

o   z kalkulatorem: 38 pytań, 55 minut

o   bez kalkulatora: 20 pytań, 25 minut

  • Esej (nieobowiązkowo): 50 minut

SAT nie jest testem wiedzy, lecz umiejętności, który swoje podstawy buduje na tradycyjnych testach na inteligencję, stąd można znaleźć w nim pytania z zakresu czytania ze zrozumieniem, rozszyfrowywania tabel i wykresów itp. SAT stawia na znajomość i umiejętność posługiwania się językiem angielskim, weryfikuje znajomość słownictwa, składni, interpunkcji oraz charakterystycznych dla języka struktur gramatycznych. W tym teście fragmenty przeznaczone do czytania są stosunkowo krótkie, ale wnikliwie sprawdzają stopień opanowania języka.

W Polsce do egzaminu SAT można przystąpić w trzech miastach:

* Warszawa (American School of Warsaw, British School Warsaw)
* Kraków (International School of Cracow)
* Gdańsk (Gdańskie Szkoły Autonomiczne)

Opłata rejestracyjna dla uczniów europejskich wynosi 71 USD za SAT REASONING TEST i 46 USD za SAT SUBJECT TEST (+ 9 USD za każdy test przedmiotowy). Terminy egzaminów dostępne są 6-8 razy w roku, zwykle między wrześniem a majem.

Test ACT                   

 

Na test ACT składają się 4 obowiązkowe moduły:

  • Język angielski: 75 pytań, 40 minut
  • Matematyka: 60 pytań, 60 minut
  • Czytanie logiczne: 40 pytań, 35 minut
  • Przedmioty ścisłe: 40 pytań, 35 minut
  • Umiejętność pisania eseju (nieobowiązkowo): 40 minut

Najistotniejszą kwestią różniącą egzaminy SAT i ACT jest włączenie do ACT modułu z przedmiotów ścisłych, takich jak chemia, biologia i fizyka. Wymagana jest jedynie podstawowa znajomość tych dziedzin, jednak nie odnajdą się tutaj kandydaci, którzy z naukami ścisłymi są na bakier. Także matematyka jest zdecydowanie na wyższym poziomie. Została poszerzona o wiedzę m. in. z zakresu trygonometrii.

ACT nie jest tak bardzo zaawansowany językowo jak SAT. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w części sprawdzającej umiejętność czytania ze zrozumieniem fragmenty tekstów są długie, mogą więc stanowić problem dla osób, które nie mają doświadczenia w czytaniu po angielsku.

Według studentów egzamin ACT opiera się głównie na wiedzy zdobytej w szkole średniej. Zwracają oni uwagę, że czas przeznaczony na odpowiedzi na pytania testowe jest mocno ograniczony (krótszy niż w SAT), dlatego trzeba być mocno uczulonym na tym punkcie, a na pytania odpowiadać sprawnie i płynnie.

W Polsce do egzaminu ACT można przystąpić:

* Warszawa (American School of Warsaw)

Opłata za egzamin ACT dla kandydatów spoza Stanów Zjednoczonych wynosi 39,5 USD (egzamin bez eseju) lub 56,5 USD (egzamin z esejem), do których trzeba doliczyć 40 USD tzw. opłaty regionalnej. Test można zdawać 5 razy w roku, terminy dostępne są między wrześniem a majem.

Zarówno egzamin SAT, jak i ACT, są egzaminami rzemieślniczymi – nie ma co liczyć na wysoki wynik, opierając się jedynie na swojej inteligencji lub wiedzy zdobytej w szkole. Najlepszą i niezawodną metodą na osiągnięcie satysfakcjonujących ocen będzie wielokrotne rozwiązywanie testów, ćwiczenie warsztatu i poszerzanie wiedzy.

 

--------------------------------

Wiesz, że Elab Magazine jest częścią Elab Education Laboratory - organizacji pomagającej uczniom i studentom w wyjazdach do zagranicznych szkół i uczelni? Inspirujemy Was do działania, żebyście sięgali dalej niż Wam się wydaje, że możecie. Zajrzyj na stronę www.studia.elab.edu.pl, by dowiedzieć się więcej o aplikacji na uniwersytety w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy w Danii. Twoje możliwości nie kończą się tylko w Polsce - pamiętaj o tym. I mierz wysoko!

Czytaj też:

Znudził ci się akademik? Mieszkaj w pociągu jak Leonie Muller

5 najlepszych aplikacji mobilnych do nauki języka

Co studiować, żeby nie zginąć? Zawody przyszłości


Autor: Alexis Utożsamia się z plemieniem biegunów, którzy wierzą, że jeśli jesteś w ciągłym ruchu, zło nie umie cię dopaść. Dlatego każdą wolną chwilę spędza na skyscannerze i wyszukuje tanich lotów do co dalszych destynacji. Jej żywioł to woda, dlatego jeśli praca, to tylko zdalna. Najlepiej na środku Atlantyku. Polub Elab Magazine na Facebooku:

Jak sprawnie przejść przez sesję? 6 sprawdzonych kroków.

#agonia #tortury #śmierć, jednym słowem – SESJA. Niektórzy zamiast się uczyć sprzątają, inni z kolei męczą się z pięciodniową stertą naczyń. Pilnie drukują wszystkie wykłady, biegają z indeksem i robią oczka ala „daj Pan trzy”. No cóż..

Edu i Kariera

8 prostych sposobów na naukę angielskiego!

Język jest po to, żeby gadać. I się dogadać. A jak to zrobić, kiedy coś Ci w środku mówi "nie dasz rady"? Czas się podszkolić - oto kilka wskazówek.

Edu i Kariera

Czym jest Bucket List i dlaczego powinieneś ją mieć?

Nie każdy lubi sporządzać listy. Planować i organizować, układać sobie zakupy, harmonogram sesji, wydatki. Wszystko to nazbyt pachnie dorosłością i nie jest to przyjemny zapach, przynajmniej od czasu, gdy skończyliśmy pięć lat i przestaliśmy udawać, że idziemy radośnie do pracy w za dużych szpilkach mamy (bądź błyszczących butach taty, bez wyraźnych rozróżnień płciowych, bo wiadomo, gender). Jest jednak wyjątkowy rodzaj listy, uderzając w patetyczny ton, lista nad listami, królowa list, która skusi nawet Piotrusiów Panów. The bucket list.

Lifestyle

Jak mówić, żeby nas słuchali?

W życiu codziennym wiele nieporozumień i niepotrzebnych kłótni bierze się stąd, że ktoś nie zrozumiał tego, co do niego mówiliśmy lub my nieprawidłowo rozkodowaliśmy treść komunikatu. Czy można uniknąć tych problemów?

Edu i Kariera