Studia w USA - jakie testy wybrać?

Data dodania: 18-07-2016 09:35 Edu i Kariera Ilość komentarzy:

Żeby móc studiować w USA, trzeba się trochę postarać - oprócz dostarczenia wraz z aplikacją kilku podstawowych dokumentów (podanie zawierające informacje ogólne, esej aplikacyjny, oficjalny odpis ocen ze szkoły średniej), należy dołączyć także wyniki z egzaminów SAT lub ACT.

Są to egzaminy standaryzowane (w formie testowej), utożsamiane z polską maturą. Zdaje się je zazwyczaj w pierwszym półroczu klasy maturalnej, ale warto zacząć próbować swoich sił już wcześniej. Do egzaminów można podchodzić wiele razy, a pod uwagę będzie brany jedynie najwyższy wynik.

Test SAT

 

Istnieją dwa rodzaje egzaminu SAT, na każdy z nich trzeba się zarejestrować oddzielnie:

- REDESIGNED SAT - test ogólny (podstawowy)

- SAT SUBJECT TEST - testy przedmiotowe

REDESIGNED SAT składa się z następujących modułów:

  • Czytanie logiczne – 52 pytania, 65 minut
  • Pisanie i znajomość języka angielskiego – 44 pytania, 35 minut
  • Matematyka:

o   z kalkulatorem: 38 pytań, 55 minut

o   bez kalkulatora: 20 pytań, 25 minut

  • Esej (nieobowiązkowo): 50 minut

SAT nie jest testem wiedzy, lecz umiejętności, który swoje podstawy buduje na tradycyjnych testach na inteligencję, stąd można znaleźć w nim pytania z zakresu czytania ze zrozumieniem, rozszyfrowywania tabel i wykresów itp. SAT stawia na znajomość i umiejętność posługiwania się językiem angielskim, weryfikuje znajomość słownictwa, składni, interpunkcji oraz charakterystycznych dla języka struktur gramatycznych. W tym teście fragmenty przeznaczone do czytania są stosunkowo krótkie, ale wnikliwie sprawdzają stopień opanowania języka.

W Polsce do egzaminu SAT można przystąpić w trzech miastach:

* Warszawa (American School of Warsaw, British School Warsaw)
* Kraków (International School of Cracow)
* Gdańsk (Gdańskie Szkoły Autonomiczne)

Opłata rejestracyjna dla uczniów europejskich wynosi 71 USD za SAT REASONING TEST i 46 USD za SAT SUBJECT TEST (+ 9 USD za każdy test przedmiotowy). Terminy egzaminów dostępne są 6-8 razy w roku, zwykle między wrześniem a majem.

Test ACT                   

 

Na test ACT składają się 4 obowiązkowe moduły:

  • Język angielski: 75 pytań, 40 minut
  • Matematyka: 60 pytań, 60 minut
  • Czytanie logiczne: 40 pytań, 35 minut
  • Przedmioty ścisłe: 40 pytań, 35 minut
  • Umiejętność pisania eseju (nieobowiązkowo): 40 minut

Najistotniejszą kwestią różniącą egzaminy SAT i ACT jest włączenie do ACT modułu z przedmiotów ścisłych, takich jak chemia, biologia i fizyka. Wymagana jest jedynie podstawowa znajomość tych dziedzin, jednak nie odnajdą się tutaj kandydaci, którzy z naukami ścisłymi są na bakier. Także matematyka jest zdecydowanie na wyższym poziomie. Została poszerzona o wiedzę m. in. z zakresu trygonometrii.

ACT nie jest tak bardzo zaawansowany językowo jak SAT. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w części sprawdzającej umiejętność czytania ze zrozumieniem fragmenty tekstów są długie, mogą więc stanowić problem dla osób, które nie mają doświadczenia w czytaniu po angielsku.

Według studentów egzamin ACT opiera się głównie na wiedzy zdobytej w szkole średniej. Zwracają oni uwagę, że czas przeznaczony na odpowiedzi na pytania testowe jest mocno ograniczony (krótszy niż w SAT), dlatego trzeba być mocno uczulonym na tym punkcie, a na pytania odpowiadać sprawnie i płynnie.

W Polsce do egzaminu ACT można przystąpić:

* Warszawa (American School of Warsaw)

Opłata za egzamin ACT dla kandydatów spoza Stanów Zjednoczonych wynosi 39,5 USD (egzamin bez eseju) lub 56,5 USD (egzamin z esejem), do których trzeba doliczyć 40 USD tzw. opłaty regionalnej. Test można zdawać 5 razy w roku, terminy dostępne są między wrześniem a majem.

Zarówno egzamin SAT, jak i ACT, są egzaminami rzemieślniczymi – nie ma co liczyć na wysoki wynik, opierając się jedynie na swojej inteligencji lub wiedzy zdobytej w szkole. Najlepszą i niezawodną metodą na osiągnięcie satysfakcjonujących ocen będzie wielokrotne rozwiązywanie testów, ćwiczenie warsztatu i poszerzanie wiedzy.

 

--------------------------------

Wiesz, że Elab Magazine jest częścią Elab Education Laboratory - organizacji pomagającej uczniom i studentom w wyjazdach do zagranicznych szkół i uczelni? Inspirujemy Was do działania, żebyście sięgali dalej niż Wam się wydaje, że możecie. Zajrzyj na stronę www.studia.elab.edu.pl, by dowiedzieć się więcej o aplikacji na uniwersytety w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy w Danii. Twoje możliwości nie kończą się tylko w Polsce - pamiętaj o tym. I mierz wysoko!

Czytaj też:

Znudził ci się akademik? Mieszkaj w pociągu jak Leonie Muller

5 najlepszych aplikacji mobilnych do nauki języka

Co studiować, żeby nie zginąć? Zawody przyszłości


Autor: Alexis Utożsamia się z plemieniem biegunów, którzy wierzą, że jeśli jesteś w ciągłym ruchu, zło nie umie cię dopaść. Dlatego każdą wolną chwilę spędza na skyscannerze i wyszukuje tanich lotów do co dalszych destynacji. Jej żywioł to woda, dlatego jeśli praca, to tylko zdalna. Najlepiej na środku Atlantyku. Polub Elab Magazine na Facebooku:

13 rzeczy, które namiętnie drażnią typową przedstawicielkę pokolenia Y

Przedstawicielka pokolenia Y, żyjąc we współczesnej Polsce nie ma wiele powodów do narzekań. Przyjmuje za oczywiste prawa do głosowania, edukacji, wyboru małżonka czy koloru włosów. Jej wyzwolony głos usłyszymy nie tylko w pseudo feministycznym Cosmo, ale i coraz częściej w zarządzie dużej spółki, na wysokim stanowisku w korporacji, podczas konferencji start-upów czy nawet w parlamencie.

Lifestyle

Wywiad: Liczą się SAT-y, SAT-y i jeszcze raz SAT-y

Wywiad z Jakubem Florkiewiczem - obecnym studentem MBA na Harvard Business School, oraz Aleksandrą Kozerą - współzałożycielką fundacji Elab oraz absolwentką Cass Business School w Londynie i NUS w Singapurze.

Inspiracje

Samolotem na zajęcia - kto ci broni?

Każdy sposób jest dobry, by ułatwić sobie życie - szczególnie na studiach, kiedy kieszeń nie jest wypełniona milionami monet. Jeden z pomysłowych studentów antropologii na Goldsmith, Jonathan Davey, znalazł swój, a jest nim latanie na zajęcia samolotem do Londynu. Można? Można!

Inspiracje

Bezrobocie inaczej, czyli o plusach nieposiadania pracy.

Jesteś bezrobotny? Nie martw się, to okres przejściowy. Niedługo albo dostaniesz pracę albo trafisz do szpitala psychiatrycznego. Aby uniknąć tego ostatniego, warto pomyśleć o pozytywnych stronach obecnego położenia.

Edu i Kariera

Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana

Dlaczego wybrałem studia za granicą? Nie należę do grona tych osób, którzy w wieku 19 lat nie wiedzą, co chcą w życiu robić. Od początku miałem mniej więcej nakreślony swój plan na życie. Nie oznacza to jednak, że byłem przygotowany na studia za granicą - wręcz przeciwnie. Na ten pomysł wpadłem z dnia na dzień, ot tak! Kilka miesięcy później, będąc w tym miejscu mogę z uśmiechem na ustach opisać Wam moje pierwsze dni/tygodnie na uczelni.