6 killer tips - jak napisać personal statement na medycynę?

Data dodania: 24-05-2016 09:53 Edu i Kariera Ilość komentarzy:

Po przeczytaniu setek listów motywacyjnych (czyli Personal Statementów) na medycynę, zauważyłam, że wielu aplikantów popełnia podstawowe błędy, które przekreślają ich szanse na sukces. Dlatego postanowiłam dać Wam kilka wskazówek i tricków, które ułatwią wielu z Was napisanie tego tekstu, a to przecież kluczowy element aplikacji na medycynę.

Pisanie Personal Statement na uczelnie brytyjskie na medycynę BARDZO różni się od procesu twórczego w pisaniu tego tekstu na inne kierunki studiów.

Temat przewodni 

Pierwsze i absolutnie najważniejsze to dokonać wyboru jednej lub najwyżej dwóch pokrewnych dziedzin medycznych, którym zainteresowanie deklarujesz w tekście. Ułatwi Wam to nie tylko wybór uczelni (które specjalizują się w konkretnych dziedzinach medycznych i deklarują je na swoich stronach internetowych), ale też zbudowanie przekonującego profilu kandydata na medycynę. Uczelnie w UK oczekują, że chcecie studiować medycynę nie tylko, aby „ratować świat”, ale również, że przygotowujecie się do procesu rekrutacji i studiów merytorycznie. Wykazanie się wiedzą np. znajomość najnowszych odkryć w danej dziedzinie medycznej będzie bardzo dobrze widziane.

Wolontariat medyczny

Konieczne jest też zrobienie co najmniej 2 pełnowymiarowych tygodni (40 godz. w tygodniu) wolontariatu medycznego, w ramach którego będziesz robić tzw. shadowing. Wolontariat medyczny polega na tym, że obserwujecie pracę lekarza i pielęgniarki, tzn. asystujecie przy niektórych procedurach medycznych, tj. podstawowe badania neurologiczne, EKG, USG, pobieranie, krwi, zakładanie szwów, itd. Jest to element kluczowy Personala i bez opisu doświadczeń z wolontariatu medycznego otrzymanie zaproszenia na Interview jest trudne do osiągnięcia. Uczelnie w UK deklarują na swoich stronach wydziałów medycznych, ile godzin takiego wolontariatu trzeba odbyć.

Wolontariat hospitacyjny

Warto jest też zrobić i opisać w Personalu inny rodzaj wolotariatu, poprzez który pokażecie, że rozumiecie, iż w pracy lekarza oprócz wiedzy merytorycznej liczą się takie cechy jak empatia, altruizm, współczucie, umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację przy zachowaniu jednoczesnego profesjonalizmu. Wszystkie te cechy to słowa wytrychy, których warto użyć w swoim Personalu (lub ich synonimów!). Uczelnie brytyjskie oczekują bowiem, że aplikanci na medycynę posiadają takie cechy i umieją je ukazać na przykładach z życia wziętych. To dlatego wolontariat hospitacyjny jest tak ważny.

Podziel swój Personal...

... na część naukową i wolontariacką. Jeśli zamierzacie aplikować na uczelnie UKCATowe, zacznijcie swoje tekst „miękko”, czyli od wolontariatów, ewentualnie osobistych przeżyć czy obserwacji, a później przejdźcie do części merytorycznej. Natomiast pod uczelnie BMATowe warto odwrócić kolejność tych paragrafów i zacząć od strony naukowej medycyny, a następnie przejść do opisu wolontariatów, itd. Największym wyzwaniem jest pisanie Personala do jednoczesnej aplikacji na uczelnie UKCATowe i BMATowe.

Myśl i pisz pozytywnie!

Jak przy tworzeniu CV odnosić wszystko do siebie i podpierać przykładami ze szkoły, np. esej na biologię, doświadczenie na kółku chemicznym, typ zadania rozwiązywanego na konkursie z fizyki, itd. oraz spoza szkoły, np. konkretny przypadek pacjenta czy jednostki chorobowej, które mieliście okazję obserwować podczas jednego ze swoich wolontariatów, albo przykład projektu, gdzie pracowaliście w grupie i dzięki temu zrozumieliście „the power of teamwork and cooperation”. „Personal touch” jest w Personalu cenny, ale tekst nie może być sztampowy oraz przepełniony uogólnieniami i frazesami, które rekruterzy uczelni w UK czytali już tysiące razy. Bądźcie wyjątkowi, ale piszcie konkretnie i merytorycznie, a zwrócicie na siebie uwagę.

Tylko prawdę, całą prawdę

Wasze Personale będą jednym z tematów rozmowy na Interview. Specjaliści od rekrutacji szybko się zorientują, czy faktycznie przeczytaliście książki, o której mowa jest w Waszych Personalach, i czy naprawdę mieliście okazję asystować przy konkretnych procedurach medycznych.

Oprócz tych kilku rzeczy, które są absolutnym szkieletem przy tworzeniu wysokiej jakości Personala na medycynę, jest oczywiście milion innych szczegółów oraz czynników, które warto wziąć pod uwagę. Najważniejsze jest jednak, aby trzymać się tematu przewodniego, nie przekroczyć 4,000 znaków i pokazać się z jak najlepszej strony!

Jeśli potrzebujecie pomocy przy pisaniu Personala lub chcielibyście zadać dodatkowe pytania autorce artykuły napiszcie na:

info@elabfundacja.pl, odwiedźcie nasze strony www.elabfundacja.pl i www.studia.elab.edu.pl

 

Wiesz, że Elab Magazine jest częścią Elab Education Laboratory - organizacji pomagającej za darmo uczniom i studentom w aplikacji do Wielkiej Brytanii, Danii i Holandii? Zajrzyj na stronę www.kierunki.elab.edu.pl, by dowiedzieć się co możesz studiować! Jeśli myślisz o najlepszych uniwersytetach na świecie odwiedź stronę www.elabfundacja.pl
Twoje możliwości nie kończą się tylko w Polsce - pamiętaj o tym. I mierz wysoko!

 


Autor: Małgorzata Citko www: Fundacja Elab Gosia jest ekspertem Fundacji Elab w dziedzinie aplikacji na studia medyczne na najlepsze uczelnie świata. Sama uwielbia jeździć po świecie i studiować w różnych jego zakątkach. Związana z University of Hawaii w Manoa.

How do you do, czyli jak skutecznie uczyć się języków

Jak mawiał Antoni Czechow każdy z nas wie, ze bez znajomości języków człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu. O znalezieniu dobrej pracy lepiej nie wspominać… Mimo, że to słowa wypowiedziane ładnych parę lat temu, nadal są na czasie.

Edu i Kariera

Klub Filmowy #2: Animacje inne niż wszystkie

Mainstreamowa animacja jest dla rodzin z dziećmi, kolorowa, komediowa, często baśniowa, z udziałem księżniczek i gadających zwierząt oraz chwytających za serce musicalowych utworów.

Sztuka i Media

6 stron, które pomogą ci osiągnąć Zen w ciągu dnia

O Zen w życiu trudno, dużo łatwiej jest się porządnie podirytować. Dlatego przeszukałem dla was Internet w celu wykopania perełek, które pomogą, w prosty i szybki sposób, wrócić na drogę oświecenia.

Inspiracje