"Ola sama w domu". Duńskim domu [cz. 2]

Data dodania: 22-01-2016 14:21 Edu i Kariera Ilość komentarzy:

Wiem, że w szkole zaczynają się ferie. Wiem, że jest sesja. I że właśnie teraz próbujesz ogarnąć życie. Wiem, że robisz wszystko, żeby, się nie uczyć! W ramach relaksu chcę Cię zabrać na wycieczkę… 

Będzie to wycieczka po spełnionych marzeniach, doprawiona radością z najlepszej decyzji, jaką do tej pory w życiu podjęłam – mowa o wyjeździe do Danii i wyborze uczelni, na której studiuję.  Idziesz ze mną? No to zaczynamy!

Droga przez skandynawski system edukacji jest jak moja uczelnia…  inna, wyraźnie zaangażowana w życie i przyszłość studenta, bardziej praktyczna. Wyjechałam, bo potrzebowałam odskoczni od polskiej szkoły, chciałam poznać inny system nauczania i przede wszystkim ludzi z całego świata, wykorzystać szansę, którą daje mi życie w Europie. Dzięki wsparciu znajomych I rodziców spełniam swoje marzenia!

Ok, a co z praktyczną stroną spełniania marzeń? 

Zapytasz ile cała ta impreza kosztuje – studia? Tyle co nic. Właściwie to dosłownie NIC - w Danii edukacja dla obywateli Unii Europejskiej jest zupełnie bezpłatna. Oczywiście wyjeżdżając gdziekolwiek za granicę na dłużej musisz mieć świadomość, że nie jesteś na powietrze… musisz jeść I spać. A zatem musisz się utrzymać – to świetna lekcja dorosłości.

Czy musisz znać duński? NIE. Lepiej… możesz się go uczyć przez 3 lata za darmo, w ramach rządowego programu wsparcia nauki dla obcokrajowców. 

A teraz słowo o tym, jak się w ogóle zabrać za aplikację, no I przede wszystkim na co… Pierwszy etap to AP Degree. Co to takiego ? Dwuletnie “praktyczne studia” - nie mylcie tego z zawodówką! Po zdobyciu tego tytułu możesz iść śmiało do pracy, ale nie musisz. Trwa to 1,5 roku – zrobisz milion (no może trochę mniej) projektów, będziesz szukał firm, które chciałyby z Tobą współpracować, nauczysz się komunikacji, współpracy w grupie, odpowiedzialnego planowania. Tego, czego powinny uczyć studia, a nie zawsze tak jest. A potem znajdziesz sobie praktyki w Australii! Możesz też w Polsce, w Belgii, w Hiszpanii, na Malcie… ale Australia brzmi lepiej! ALBO SINGAPUR!

A co potem? Możesz kontynuować naukę na Top-up . Znów półtora roku Znowu praktyki! Może tym razem Chiny? Zwiedzisz pół świata. Na niektórych kierunkach podczas praktyk możesz już otworzyć swoją firmę! A twój nauczyciel będzie twoim mentorem. Możesz też przenieść się na uniwersytet, zrobić magisterkę. Ale lepiej podbić świat!

Weź się jeszcze czegoś naucz!

Wychodzisz rano napiwszy się mocnej kawy, papiery pod pachę I na zajęcia! Sale? Zapomnij o czarnych tablicach i kredzie. Są nowoczesne I świetnie wyposażone – koledzy z designu pracują na Mac’ach.

Stołówka… Brzmi oldschoolowo, prawda? Ale jedzenie jest pyszne – spróbujcie Tartaletek! Kawa, herbata, kanapka, tosty, sałatki. LUKSUSY!

Potem wizyta w bibliotece…. Nie, to jednak nie jest zwykła biblioteka. Studenci nazywają to Learning Center - z multimedialnym wyposażeniem, salami przeznaczonymi do prac grupowych nad projektami. Aż chce się uczyć!

Toalety – to nie mówiąc na wyrost odrębna czasoprzestrzeń. Śmieszne obrazki na drzwiach, niektóre wręcz wyglądają jak kosmodrom. 

Zajęcia – dużo praktyki i projektów. Nie piszesz pracy, która jest sklejką z kilku innych fragmentów z Internetu, po to, by tylko zaliczyć przedmiot. Tam się to w głowie nie mieści – inna kultura pracy I edukacji po prostu na to nie pozwala. I dobrze! Jeśli czegoś nie wiesz, nie boisz się pytać - to wykładowca jest dla Ciebie a nie odwrotnie. Bardzo fajna filozofia. Swoją drogą nasze dziekanaty nie bez powodu uchodzą za kolejne kręgi piekieł – kolejki, listy, nie ma papieru, system nie działa. W Danii nie miałam tego problemu.

Dania to w ogóle jest kraj, w którym nie masz problemu. W końcu rokrocznie to właśnie ten kraj wygrywa w rankingach najlepszych miejsc do życia na całym świecie… Musisz tam pojechać!

Czytaj też:

Znudził ci się akademik? Mieszkaj w pociągu jak Leonie Muller

5 najlepszych aplikacji mobilnych do nauki języka

Co studiować, żeby nie zginąć? Zawody przyszłości

Wiesz, że Elab Magazine jest częścią Elab Education Laboratory - organizacji pomagającej uczniom i studentom w wyjazdach do zagranicznych szkół i uczelni? Inspirujemy Was do działania, żebyście sięgali dalej niż Wam się wydaje, że możecie. Geograficznie też - zajrzyj na stronę www.studia.elab.edu.pl, by dowiedzieć się więcej o aplikacji na uniwersytety w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy w Danii. Twoje możliwości nie kończą się tylko w Polsce - pamiętaj o tym. I mierz wysoko!


Autor: Beti Czyli Ola Betcher - dziewczyna sercem związana z Polską, choć studiuje w Danii. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych i zawsze znajdzie rozwiązanie. Zawsze.

12 rzeczy, którymi nie musisz się przejmować po dwudziestce piątce

Osiągnąłeś ćwierćwiecze i pora ustalić kilka faktów: stanąłeś na rozdrożu i nadal nie do końca wiesz, kim jesteś. Borykasz się pomiędzy dorosłością absolutną, a chęcią wykorzystania młodości jak najdłużej. Z wielu rzeczy wyrosłeś, ale nadal nawiedzają cię myśli nie bardziej dojrzałe niż zwykłego gimbusa. 1. Boisz się małżeństwa i faktu posiadania dzieci. Każdy dojrzewa w swoim tempie do decyzji, które będą miały wpływ na całe życie - człowiek ma prawo bać się utraty niezależności, swobody, podporządkowania się innej osobie. Zresztą zaraz po studiach mało kto wie, gdzie znajdzie pracę, czy będzie musiał zmienić miejsce zamieszkania, a to dość ważny aspekt. Nie ma przymusu posiadania instynktu macierzyńskiego u kobiet. Jest wiele powodów, dla których pokolenie Y unika stabilizacji i mają one sensowną rację bytu, dlatego ważne jest żeby nie ulegać jakiejś głupiej presji społecznej stworzonej w katolickim państwie, jakim jest Polska.

Lifestyle

Jak dobrze mieć pomocną dłoń, czyli Agata w Londynie

Skoro to czytasz to prawdopodobnie Ty lub ktoś z Twoich bliskich rozważa wyjazd na studia za granicą. Podobnie jak ja kilka miesięcy temu - szukasz w necie informacji na tematy: jak to w ogóle wygląda, czy łatwo o prace i czy trudno pokonać barierę językową?

Podróże

10 przyrzeczeń, których nigdy nie uda ci się dotrzymać

Przyrzeczenia najczęściej dajemy sobie, gdy coś w naszym życiu idzie w ewidentnie złym kierunku. Są oznaką, że jeszcze jesteśmy świadomi beznadziejności swoich przyzwyczajeń i wiemy, że musimy się ich pozbyć.

Lifestyle

10 zalet bycia singlem

Zbliżają się długie jesienne wieczory, temperatura za oknem powoli spada i aż się prosi, żeby wymienić termofor na drugie 36.6 obok siebie. Wakacyjne romanse przekształcają się w ustatkowane związki. Fejsbukowe tablice zapełniają się słodkimi, wakacyjnymi zdjęciami jeszcze słodszych par.

Lifestyle

6 powodów, dla których musisz zacząć medytować

Medytacja, niestety, nie jest wcale taka prosta. Trzeba długich ćwiczeń i cierpliwości, by nauczyć się odpowiednio zrelaksować, opróżnić umysł, spojrzeć w głąb siebie. Nie ma nic za darmo, ale efekty warte są starań. Bo medytować może każdy.

Lifestyle

11 rzeczy, które zrozumieją tylko podróżnicy

Chłodny wiatr owiewa twoją twarz, stoisz (prawie) na szczycie góry po dziesięciogodzinnym trekkingu. Pot leje ci się po plecach, obtarte stopy bolą jak pokąszone przez szerszenie. Jesteś głodny, a w plecaku został ostatni banan. Kończy się też woda, ale to nic, bo gdzieś tam po drodze, tam chyba był strumień.

Podróże

Sztuka spadania, czyli jak ponosić porażki.

Wszystko, co postrzegamy jest w jakimś sensie subiektywne - istnieją prawdy absolutne, systemy wartości, schematy działań, które są niezmienne, natomiast niestałe i zmienne jest to, jak postrzegamy otaczający nas świat.

Inspiracje

10 motywujących cytatów na gorszy dzień.

Motywacja cytatem stoi, o czym wiedzieli już w Starożytnym Rzymie. Nic tak nie poprawia nastroju, jak kilka słów złożonych w trafne zdanie, które (o ile nie pochodzi z ust Paolo Coelho) w jedną chwilę doda ci witalnej energii.

Inspiracje