Wyróżnij się albo zgiń – dziś wygrywają "skille" miękkie

Data dodania: 10-01-2016 22:57 Edu i Kariera Ilość komentarzy:

Współczesny rynek pracy jest trudny, nie tylko w naszym kraju. Wszyscy to wiemy, prawda? Wtłaczani do niego absolwenci wyższych uczelni są statystycznie na tym samym poziomie rozwoju i niewiele im w karierze może pomóc, jeśli sami nie wezmą spraw w swoje ręce. Tak... chyba że wyróżnisz się i będziesz lepszy od innych. Jak to zrobić?

Ostatnio często słyszymy, że umiejętności miękkie są kluczem do sukcesu, że ważniejsze od IQ jest nasze EQ, a więc inteligencja emocjonalna. Wyjaśnijmy więc - kompetencje miękkie dotyczą cech psychofizycznych i umiejętności społecznych. Koncentrują się na zachowaniu, postawach, sposobie bycia. Dotyczą przede wszystkim traktowania siebie trochę jako firmy – umiejętnego zarządzania sobą, motywacji i umiejętności interpersonalnych. Nie chodzi wcale o to, że lubisz mówić, tylko czy mówisz z sensem i potrafisz zjednać sobie partnerów.

Kompetencje miękkie, wbrew pozorom, również można ćwiczyć i rozwijać. Choć to mniej oczywiste i trudniejsze niż nauka języków, wiedzy książkowej, obsługi nowych specjalistycznych aplikacji. Bo w końcu… jak mam trenować emocje? „Trenować to mogę judo albo sprzątanie szafy w 27 sekund!” – odpowie ktoś. Owszem, posprzątana szafa to też ważna sprawa, jednak często po prostu nie zdajemy sobie sprawy z wagi tych umiejętności, których na co dzień nie widać i których nie da się zmierzyć.

No dobrze, ale do czego tak właściwie nam to wszystko potrzebne? Dobry dyplom i wiedza ze szkoły nie wystarczą, aby dostać wymarzoną pracę? Otóż…W żadnym wypadku i to już od paru ładnych lat! Bardzo wielu potencjalnych pracowników wyróżniających się osiągnięciami naukowymi i doświadczeniem oraz 'tłuściutkim' CV nie potrafi pracować w zespole, nie wie co oznacza systematyka czy planowanie pracy. Codzienna praca (co najmniej 8-godzinna) to zupełnie inny świat niż bezpieczny okres nauki i próbowanie nowych rzeczy na studiach. To dżungla, w której trzeba umieć się odnaleźć i nie stracić tempa. Dodatkowo na przykład ciężki charakter mocno utrudnia relacje pomiędzy pracownikami, burzy morale i autorytety. „Ja wiem lepiej” – znacie to?

Stąd też bardzo poważne zadanie stoi dziś przed HR'owcami odpowiedzialnymi za to z czego i z kogo taki zespół zostanie zbudowany. Wbrew pozorom dobrze jest mieć w zespole indywidualistę, kogoś kto ma tysiąc pomysłów na minutę i kogoś, kto woli systematyczną sumienną pracę od twórczego chaosu. Ponad wszystko warto być asertywnym, mieć charyzmatycznego lidera lub samemu nim być, umieć się po prostu komunikować i swoim zachowaniem „gasić pożary”– a to wcale nie jest takie łatwe.

Kolejną kompetencją, której w szkole nas nie uczą, a posiąść ją zdecydowanie warto, jest networking. Pozwala być na bieżąco w branży, daje wiele możliwości biznesowych i kształtuje nasz wizerunek jako profesjonalisty. Nie da się jednak budować dobrych relacji z innymi będąc odludkiem i ponurakiem.

Ale co zrobić, gdy brakuje nam odwagi lub doświadczenia w tego typu kontaktach? Można udać się do trenera, przeczytać parę książek, albo po prostu poszukać w Internecie – są portale społecznościowe, strony z kursami e-learningowymi, fora oraz masa innych źródeł, które mogą nam przyjść z pomocą. Dobrym tego przykładem może okazać się nowy „portal wymiany umiejętności” - Skilltrade.org. Słyszeliście o tej nowej społecznościówce? Inicjatywa ruszyła rok temu i szybko się rozwija. Idea portalu jest bardzo prosta - w zamian za umiejętności, które Ty posiadasz, możesz uczyć się innych umiejętności – języków, wyczynów sportowych, obsługi programów czy przedmiotów szkolnych, ale również rozwijać kompetencje miękkie.

Jakich? Na przykład wystąpień publicznych. W końcu nie trzeba angażować środków finansowych, aby uczyć się nowych rzeczy lub rozwijać swoje zainteresowania - wystarczy Twój czas i druga osoba do pary. Fajnie, prawda? Motywacja użytkowników jest bardzo różna - chęć spróbowania czegoś nowego, wyjazd na studia za granicę i konieczność podszlifowania języka, chęć poznania nowej osoby, z którą dzielimy pasję, wewnętrzna potrzeba rozwoju lub zwyczajna ciekawość. To również dobre miejsce do zawierania międzynarodowych znajomości – na portalu można spotkać wielu obcokrajowców przebywających w Polsce. 

Tak wyposażony w zestaw wiedzy i z zasianym ziarnem motywacji w głowie powinieneś szukać dalej, głębiej. Jeśli sam się nie rozwiniesz w kierunku, w którym rzeczywiście czujesz się dobry i przede wszystkim chcesz się rozwinąć, to szkoła czy nawet „przyszłościowe studia” nie wystarczą.

Czytaj też:

Znudził ci się akademik? Mieszkaj w pociągu jak Leonie Muller

5 najlepszych aplikacji mobilnych do nauki języka

Co studiować, żeby nie zginąć? Zawody przyszłości

Wiesz, że Elab Magazine jest częścią Elab Education Laboratory - organizacji pomagającej uczniom i studentom w wyjazdach do zagranicznych szkół i uczelni? Inspirujemy Was do działania, żebyście sięgali dalej niż Wam się wydaje, że możecie. Geograficznie też - zajrzyj na stronę www.studia.elab.edu.pl, by dowiedzieć się więcej o aplikacji na uniwersytety w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy w Danii. Twoje możliwości nie kończą się tylko w Polsce - pamiętaj o tym. I mierz wysoko!

Myślisz o najlepszych uniwersytetach w UK - odwiedź www.elabfundacja.pl

 


Autor: Skilltrade.org www: Skilltrade.org Skilltrade jest miejscem, w którym tego samego dnia znajdziesz partnera do porannego biegania, popołudniami nauczysz się angielskiego, a wieczorem wyjdziesz z kimś nowym do kina lub na imprezę.

7 zasad korzystania z Facebooka

Nadchodzi moment, kiedy najwytrwalsi zawodnicy, zapierający się rękami i nogami przed założeniem konta, pojawiają się na portalach społecznościowych. Można to odbierać jako widmo zbliżającego się końca albo znak, że coraz ciężej funkcjonować w XXI wieku bez dostępu do wirtualnej społeczności.

Sztuka i Media

Dlaczego płatne studia na zachodzie to standard?

Kredyty studenckie, stypendia, granty I pożyczki – co roku ubiegają się o tę formę wsparcia finansowego dziesiątki tysięcy studentów zachodnich uczelni. Bo każdy wie, że “nie ma nic za darmo”. I dobrze… Zobaczcie dlaczego.

Edu i Kariera

Trollowanie z Adele - brzmi jak nowy program TV?

W słowniku współczesnych „potomków internetu" zagnieździło się na dobre hasło „trolololo”. W tym wypadku trollowała dziewczyna, a strollowanym został chłopak. Ba! Były chłopak. Tej dziewczyny. I trollowała nie byle jak, bo z rozmachem - tekstami z najnowszego hitu brytyjskiej wokalistki Adele.

Lifestyle

Tinder kontra młodość i marzenia...

Źle się zasypia w 2015 roku. W ogóle nie jestem najlepsza w kontaktach z liczbami i ludźmi. Kiedy mogę, upraszczam je sobie zamieniając w słowa i liczby. Ale ludzi też tak sobie upraszczam. Mniej wyszkolonym miłośnikom "skreślania z góry" przychodzi z pomocą popularna ostatnio aplikacja, Tinder.

Lifestyle

Jak założyć firmę w 15 minut, czyli event AIP na którym musisz być

W Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP) możesz zrealizować każdy pomysł na biznes. Założenie firmy trwa 15 min, a składają się na to 3 proste kroki: wymyślasz pomysł na biznes, wypełniasz wniosek, AIP kontaktują się z Tobą w celu umówienia spotkania i podpisania umowy.

Edu i Kariera

Masz pomysł? Oto 4 kroki, które pozwolą ci zmienić go w rzeczywistość.

Jaki jest problem znaczącej częśći ludzkości uwikłanej w szarą rzeczywistość i rutynę codzienności? Mnóstwo genialnych pomysłów: jak wszystko zmienić, jak stworzyć nowego Facebooka, jak napisać nowego Harrego Pottera lub chociażby otworzyć najlepszą knajpę w mieście. Tylko jak ten niematerialny płomyk idei urzeczywistnić?

Inspiracje