Co studiować, żeby nie zginąć? Zawody przyszłości

Data dodania: 21-12-2015 13:42 Edu i Kariera Ilość komentarzy:

Nad zasadnością studiów zastanawiają się obecnie najtęższe głowy w klasach maturalnych, pewnie ty też. Powiem ci w takim razie, że zasadność istnieje, trzeba tylko umieć ten czas dobrze wykorzystać. Co więc warto wybrać, żeby w przyszłości mieć szansę na rozwój i dobre zarobki?

Według różnych przewidywań, komisji, rankingów, badań i raportów… przede wszystkim studia medyczne i około-medyczne. Cały czas cieszą się dużym zainteresowaniem wśród tych najbardziej ambitnych z najlepszymi wynikami, bo w końcu lecząc ludzi czy ratując im życie nie powinieneś być trójkowym studentem. Wymagania te same, a ludzi coraz mniej. Dlatego właśnie pielęgniarki, anestezjolodzy, fizjoterapeuci, ale także osoby zajmujące się takimi dziedzinami, jak biomedycyna, to zawody przyszłości. Poza tym prosty rachunek ekonomiczny mówi, że "za dobra rzadkie na rynku płaci się więcej", a tym dobrem są właśnie kompetencje i wiedza specjalistyczna personelu medycznego. 

Marzysz o światowej karierze medycznej? 5 kroków, by zostać lekarzem za granicą

Podobnie opieka nad osobami starszymi – społeczeństwa, szczególnie na terenie Europy się starzeją i będą się starzeć nadal. Przy zwiększonej długości życia i nowych chorobach cywilizacyjnych, na które jesteśmy coraz bardziej podatne, godna starość to pragnienie niejednego z nas. Tak jak ty będziesz pomagać starszym ludziom teraz, tak ktoś zaopiekuje się tobą w przyszłości.

Architektura i planowanie urbanistyczne – widzieliście już futurystyczne plany miast na wodzie,  pod wodą, pod ziemią, w powietrzu, w ogniu i na lodzie? Albo kwitnące zielenią wieżowce na kilkaset pięter? To jest przyszłość architektury, nie tylko ze względu na zmieniające się warunki bytowania ludności (np. w związku z klimatem), ale też szukanie najbardziej efektywnych sposobów na wykorzystanie przestrzeni i funkcjonalności – nawet nie zauważymy kiedy staniemy się „społeczeństwami przyszłości”. Może dzięki temu krajobrazy rodem z Piątego Elementu albo Inferno staną się faktem?  

Inżynieria standardowo dobrze się trzyma od kilku lat i chyba nie trzeba tego tłumaczyć, prawda? Mechanika, robotyka, inżynieria lądowa, morska, ale także genetyczna. Jeśli chcemy zmieniać świat, nauczmy się tego na studiach, bo potem będzie za późno.

Informatycy, programiści, web developerzy – dziś już praktycznie wszystko jest online. Nawet lodówki, pralki i zmywarki. Ale jeśli to zbyt abstrakcyjny przykład, wystarczy wspomnieć twórców aplikacji mobilnych, z których wszyscy korzystamy.  To oni zarabiają kilka tysięcy więcej od średniej krajowej na początku swojej kariery. Kilka lat temu nie spodziewaliśmy się takiego skoku technologicznego, dlatego dopiero w tej chwili rynek zaczyna się nasycać. Póki jeszcze możesz, zastanów się nad tym kierunkiem.

Biznes – nigdy nie przestanie być na topie. Studia biznesowe dają wiedzę i umiejętności, które pozwalają wykorzystać inne dziedziny (np. inżynierskie) w praktyce. Kiedy już coś robimy, nauczy się zarabiać na tym pieniądze. To jest takie mało polskie, ale może właśnie czas to zmienić. Pamiętaj tylko, że zarobione miliony monet, jako cel sam w sobie, to nie jest wartość. Jeśli twój biznes nie rozwiązuje czyjegoś problemu, albo nie pomaga w jego rozwiązaniu, to jest żaden biznes. M.in. o tym będziesz się uczyć na tych studiach.

Wiesz, że Elab Magazine jest częścią Elab Education Laboratory - organizacji pomagającej uczniom i studentom w wyjazdach do zagranicznych szkół i uczelni? Zajrzyj na stronę www.studia.elab.edu.pl, by dowiedzieć się więcej o aplikacji na uniwersytety w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy w Danii. Twoje możliwości nie kończą się tylko w Polsce - pamiętaj o tym. I mierz wysoko!

Myślisz o najlepszych uniwersytetach? Odwiedź www.elabfundacja.pl 

Czytaj też: 

 

5 stolic europejskich, które musisz zobaczyć, zanim założysz rodzinę

 

Dlaczego po skończeniu studiów nie powinieneś wracać do domu?

Dlaczego płatne studia na zachodzie to standard?

 

Jak studia za granicą zmienią Twoje życie?

6 powodów, dla których nie powinieneś pracować za darmo

 


Autor: Lena Wierzy, że w życiu chodzi o to, żeby na koniec móc zaśpiewać jak Edith Piaf, że niczego nie żałuję. Ciągle gdzieś biegnie, a gdy w wolny dzień śpi do 10 to oznacza, że najprawdopodobniej jest umierająca. Jest nie dość, że weganką, która trenuje, to jeszcze cynikiem. Ma więcej energii niż przeciętny mięsożerca i więcej wiary w karmę i świat niż przeciętny optymista. Lubi pisać, czytać i tańczyć do Beyonce.

Myślałeś, żeby zostać freelancerem? Spróbuj w tym...

Marzysz o własnej firmie? Jeszcze do tego jesteś młody, masz marzenia i chcesz robić coś kreatywnego. Rozumiem to, ja też tak chciałem – I MAM :D Ty też możesz. Pytanie jak i co wybrać? Oto kilka propozycji dla prawdziwego freelancera.

Edu i Kariera

Wakacje na Krecie

Grecja jest od lat jednym z popularniejszych kierunków wakacyjnych. Turystów przyciąga przyjemnym klimatem, niezwykłymi plażami i wyjątkowymi zabytkami. Przygodę z Grecją warto zacząć od Krety.

Podróże

Hostel vs Hotel - co wybrać w te wakacje? Bilans zysków i strat.

Jeśli nie jesteś typem fana wycieczek w pakietach z wypoczynkiem All Inclusive na egipskim wybrzeżu, prawdopodobnie nieraz miałeś problem, jaką formę zakwaterowania wybrać. Dzisiaj rozpatrzymy wspólnie dwie z dostępnych opcji pod względem ich cieni i blasków.

Podróże