Myślałeś, żeby zostać freelancerem? Spróbuj w tym...

Data dodania: 14-12-2015 14:45 Edu i Kariera Ilość komentarzy:

Marzysz o własnej firmie? Jeszcze do tego jesteś młody, masz marzenia i chcesz robić coś kreatywnego. Rozumiem to, ja też tak chciałem – I MAM :D Ty też możesz. Pytanie jak i co wybrać? Oto kilka propozycji dla prawdziwego freelancera:

Internet/IT

Władca internetu/Pisarz/Bloger/Copywriter – jeśli chcesz być drugim Zygmuntem Miłoszewskim albo Jo Nesbo, to niestety jest małe prawdopodobieństwo, bo takie talenty zdarzają się rzadko. No chyba, że chcesz być drugim Paolo Coelho, to już każdy może! Do tego potrzebny jest Ci papier, sprawne palce i umysł no i trochę rozeznania na rynku. W końcu to ciężka walka. Ale pamiętaj, że jak się czegoś chce i dociska się do końca, to nawet bajkowa historia małej dziewczynki potrafi ując za sercę wydawców. Nic nie musisz, tylko pisz – w domu, nad brzegiem morza czy w coworku, jeśli np. piszesz o współczesnym pokoleniu korpoludków. Masa polonistów idzie w copywriting, a to oznacza, że musisz być naprawdę dobry i najlepiej zacząć od stażu w agencji reklamowej, a dopiero potem przejść na freelance. A poza tym wykształcenie polonistyczne nie jest niezbędne, chodzi o umiejętność kreatywnego pisania – czujesz to, albo nie czujesz. Blogerem może być każdy – jak jesteś dobry, wiesz, gdzie się promować, to się wybijesz.

Jutuber – marki, ścianki, Abstrachuje i minecraft – można tak, ale można też inspirować do życia, jak Włodek Markowicz! Łączyłeś już „Kropki”? Sam chciałbym być Włodkiem Markowiczem...

Fejsmen – całe życie siedzisz na FB? Możesz zacząć na tym zarabiać! Tylko nie przesadź, bo nie zauważysz kiedy umrzesz – i będzie to w internecie.

Web developer/programista – informatycy to stan umysłu i dość chermetyczne środowisko. Ale zarabiają najlepiej ze wszystkich zawodów świata.

Sztuka/kultura

Grafik - ogarniasz Photoshopa? Jesteś gość! Graficy za swoje „kreacje” potrafią krzyknąć całkiem pokaźne sumy. Podobno najlepiej pracuje im się w zupełnie innych niż 9.00-17.00 godzinach, czasem zupełnie kosmicznych.

Fotograf - tylko Ty i szkło. Ewentualnie blenda i żarówa. I mnóstwo pomysłów na ciekawe sesje. Jeśli nie pracujesz we własnym studiu, to Twoim miejscem pracy mogą być skateparki, las, dzicz, pustynie, wieżowce. Znasz jakiegoś fotografa na etacie? Ja nie :)

Muzyk - temat rzeka – od jam session w klubie, przez wielkie trasy  rockowe, po ekstremalną formę freelancingu, czyli grę na ulicy. Ja zawsze chciałem się poczuć jak James Dean, spełniasz się w tym, co kochasz i możesz zarobić "parę groszy". Ważne, żebyś był dobry w tym, co robisz.

Wizażystka - to nie jest zwykła kosmetyczka. Wiele osób zajmujących się tą dziedziną łączy ją np. z teatrem lub telewizją.

Projektantka - własny dorobek modowy to świetna sprawa – oczywiście najbardziej winduje Twoją karierę udział w programie Project Runway, ale warto po prostu zainwestowac w dobre wykształcenie. Nie wiesz, gdzie? Spójrz tutaj.

Inne

Nauczyciel języków obcych /tłumacz -  korepetycje, szkoły językowe, prowadzenie zajęć w firmach, tłumaczenia artykułów, książek, prac naukowych, dokumentów – jeśli to jest to, co chciałbyś robić, to otwieraj z kopa drzwi i ruszaj na poszukiwania ludzi, którzy potrzebują Twojej pomocy.

Trener personalny/dietetyk – Chodakowską albo Lewandowską trudno będzie przebić, ale świat do odważnych należy. Sam sobie jesteś żaglem i sterem. Jest tak – mówisz (a w zasadzie „ciśniesz”) ludziom jak żyć zdrowo i dostajesz za to całkiem poważne pieniądze. 

Wróżbita Maciej – nie wiem co tu napisać. Ale można!

Trener biznesu/coach - mimo, że Mateusz Grzesiak ma na nim spory monopol, rynek coachingu wciąż się nasyca. Warunek? Miej pojęcie o tym, co robisz, bo cała ta działka jest oparta na emocjach i łatwo przekroczyć granicę.

Czy wiesz, że Elab Magazine jest częścią Elab Education Laboratory - organizacji pomagającej uczniom i studentom w wyjazdach do zagranicznych szkół i uczelni? Zajrzyj na naszą stronę www.elab.edu.pl, by dowiedzieć się więcej o nauce za granicą i aplikacji na najlepsze uniwersytety w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy w Danii, kursy językowe i wymiany. Twoje możliwości nie kończą się tylko w Polsce - pamiętaj o tym!

Myślisz o najlepszych uniwersytetach? Odwiedź www.elabfundacja.pl 

Czytaj też:

Co robić, żeby nie wylądować na zasiłku po studiach?

6 powodów, dla których nie powinieneś pracować za darmo

Kto rano wstaje... powie ci, dlaczego warto

Dlaczego po skończeniu studiów nie powinieneś wracać do domu?


Autor: Mike Niektórzy mówią, że wychował się w Radomiu, inni spekulują, że młodość spędził w Hong-Kongu. Zjeździł Afrykę z plecakiem, nie raz przeżył malarię. Lubi wegańską kuchnię, choć w Nowym Jorku nigdy nie wzgardzi wołowym burgerem. Ma kolekcję koszul w pepitkę. Pierwszy milion zarobił importując podrobione torebki Chanel z Wietnamu, ale jak sam dzisiaj mówi 'skończył z tym shitem'. Z Elabem związany od samego początku. Ty też się zwiąż i polub Elab Magazine na Facebooku:

Londyn okiem turysty tradycjonalisty

Pamiętacie film Allena „O północy w Paryżu”? Ja nakręciłam sequel - „W południe w Londynie”. Jak to miasto wygląda oczami przeciętnego Polaka, który w 10 godzin zwiedził całe miasto?

Podróże

7 nawyków ludzi bardzo produktywnych.

Produktywność jest wprost proporcjonalna do sukcesu. Jeśli jesteś mało wydajny, twój sukces też jest malutki. Aby zwiększyć swoje szanse na triumf, postaraj się wprowadzić w codzienne życie niewielkie zmiany, które sprawią, że będziesz bardziej produktywny w trakcie godzin pracy.

Inspiracje

Festiwale muzyczne, na których musisz być tego lata

Początek roku mamy za sobą, Open’er ruszył z ogłaszaniem artystów, pora zatem rozbić swoją świnkę skarbonkę i zacząć zastanawiać się skąd wziąć brakujące setki na upragnione festiwale muzyczne.

Sztuka i Media

Dlaczego pokolenie Z ma problem z autorytetami?

Kto nie był na dywaniku u dyrektora ręka w górę! Pawlik znowu pyskuje, skandal w biały dzień, apokalipsa, zamek z piasku runął, bulwers do kwadratu. Po jakimś czasie wszystkie te przepychanki stają się tragikomedią dwóch aktorów.

Lifestyle