"Co ty wiesz o multikulti"? Sprawdź!

Data dodania: 09-12-2015 12:07 Lifestyle Ilość komentarzy:

Błyskotliwa kariera w dużej międzynarodowej firmie to wciąż ambicja tysięcy młodych ludzi na całym świecie. Jednocześnie wielkie korporacje, chcąc przyciągać najlepszych, muszą mieć zdolność zaadaptowania ich do pracy w jednej międzynarodowej drużynie. A teraz ty - wchodzisz do takiego "korpo" i pytanie brzmi: jak tu się dogadać z Hiszpanem, Koreańczykiem, Hindusem czy Arabem, by osiągać założony cel?

Prosta reguła mówi, że robiąc z kimś interesy, należy się do niego dostosować, bo w końcu my mamy sprawę i chcemy coś ugrać. Według speca od negocjacji międzynarodowych Richarda Gestelanda, kultury "korporacyjne" różnią się głównie stosunkiem do czasu, do różnych  uprzejmości, ale też sposobami komunikacji werbalnej i niewerbalnej, odmiennym poczuciem ducha zespołowego. Kluczem do sukcesu w międzynarodowym zespole takich gigantów jak np. Hitachi, IKEA, BMW, Google czy H&M (UWAGA! wy też możecie tam pracować - wiedzieliście?) jest po prostu wiedza o tym, jak o podobnych problemach myślą ludzie tak różni od nas. 

 

Wy macie zegarki, my mamy czas

Obecnie w pogoni za pieniędzmi i karierą mamy kompletny niedoczas. Wszyscy na całym świecie mają go tyle samo, jednak w różnych kręgach kulturowych  jest podejście do upływających sekund. Społeczeństwa zachodnie, w szczególności w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii i Skandynawii, są ze swej natury „monochroniczne”. Przywiązują ogromną wagę do przestrzegania terminów, wyznają kult zegara i noszą na ustach dewizę „czas to pieniądz”. Innymi słowy jak się spóźnisz do pracy, albo na spotkanie, to przegrałeś. Chodzi przecież o to, żeby spranie rozwiązać problem. No i myślą zadaniowo. Jedynym wyjątkiem na wschodzie wyznającym podobne wartości w pracy i interesach są Japończycy, którzy mimo że należą do innego kręgu cywilizacyjnego, przejęli pewne nawyki od Amerykanów na stałe obecnych na japońskich wyspach od końca II wojny światowej. 

Z kolei kultury południowe i wschodnie to te mające raczej luźny stosunek do kalendarza – poczynając od Chińczyków, przez Hindusów, Rosjan, dalej Arabów i Afrykanów, na Latynosach kończąc. Dogadując się z Rosjanami warto pamiętać, że dla nich czas to pojęcie względne. Pamiętasz Putina spóźniającego się na spotkania na szczycie po kilka godzin? To u nich standard. Potrafią się spóźnić na umówione wcześniej spotkanie bez przeprosin, za to od swoich współpracowników oczekują punktualności. Jest to jeden z najczęściej stosowanych testów na cierpliwość i zaufanie wśród obcokrajowców, z którymi mają do czynienia.

 

Ceremoniał dworski lub casual style

Konwenanse i ceremonie to kolejna rzecz, która różnie wygląda w różnych kulturach. Anglosasi (USA, Kanada, Wielka Brytania, Nowa Zelandia, Australia) i Skandynawowie są raczej oszczędni nie tylko w pieniądzach, w emocjach też - nie bawią się w zbędne uprzejmości. Od razu budują dobry i bezpośredni kontakt z grupą, nie tworząc sztucznych barier. Amerykanie są zupełnie easy-going, potrafią poklepać Cię po ramieniu i zażartować, pokazując że jesteście równi. Taka opcja nie wchodzi w grę w kontakcie z południem Europy, Azji i światem arabskim - tam celebruje się hierarchię społeczną. Dla nas to może być na początku lekki szok, choć w obecnym świecie bez barier i wśród młodych wygląda to na szczęscie trochę inaczej, bardziej "po naszemu". 

Fascynuje cię Daleki Wschód i chcesz w przyszłości tam pojechać? A może otworzyć biznes lub pracować w jednej z największych korporacji na tym globie(tak, tak motoryzacja, nowe technologie i finanse to właśnie tam)? W kulturze japońskiej, szczególnie wśród osób na wysokich stanowiskach, przy pierwszym kontakcie istotne jest dawania upominków, wymiany wizytówek, czyli tzw. meishi oraz wywodzący się z cesarskiej tradycji pokłon saikeirei (to ten, który na filmach biali powtarzają siedem razy na wszelki wypadek). Wiąże się to z niezwykłym szacunkiem, jakim darzy się w Japonii ludzi starych - źródło wszelkiej mądrości. Pamiętaj o tym jadąc "w nieznane".

5 stolic europejskich, które musisz zobaczyć, zanim założysz rodzinę

„Skrywaj swe zdolności, czekając na lepszy czas”

W międzynarodowej firmie znajomość języka obcego to jedno, ale sposób komunikacji werbalnej z jego użyciem, to zupełnie co innego. Prostota i bezpośredniość w kulturach zachodnich – mówi się w nich „prosto z mostu” i „bez owijania w bawełnę”. Znasz to?

W kontrze stoją kultury Wschodu, od Moskwy po Tokio. Ileż różnych znaczeń może mieć tam jedno proste wyrażenie... Ileż symboli, powiedzeń i przypowieści... Skubani uprawiają taki storytelling, że można się zgubić. Weźmyi Chińczyków – tajemniczy, powściągliwi i opanowani. Zauważyliście, żeby kiedykolwiek się śmiali? No właśne. Ich sposobem na kryzys jest po prostu akcja pod tytułem wait and see. Stare chińskie przysłowie brzmi: tao guang yang hui („skrywaj swe zdolności, czekając na lepszy czas”). Słowem - bądź czujny, bo nie znasz dnia ani godziny.

Jak studia za granicą zmienią Twoje życie?

W labiryncie gestów

Nawet jeśli poznaliście specyfikę danego kraju jeżdżąc na wakacje, projekty, wymiany etc., to jak śpiewa Sylwia Grzeszczak "małe rzeczy" mogą nas pogrążyć, wywołując nieporozumienia. Te "małe rzeczy" to np. gesty. My akurat nie zwracamy na nie tak bardzo uwagi uznając ich sens za oczywisty (każdy Europejczyk wie co oznacza środkowy palec, choć np. dla Brytyjczyka środkowym palcem jest znak victorii, też warto na to uważać).

Popularny „kciuk w górę”, czyli nasze „OK”, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Ameryce Łacińskiej jest gestem wulgarnym lub mówi o tym, że lepiej zwiewać, bo się do nas przyczepią.  Podobnie, tak dobrze znany Słowianom sygnał, że czas się napić (uderzania otwartą dłonią o szyję), dla Włocha oznacza grożenie śmiercią. Wysunięcie otwartej dłoni przed siebie, który my rozumiemy jako gest uspokojenia, Grek uzna za próbę ośmieszenia w towarzystwie (tzw. Moutza).

Popularny we Włoszech gest zadowolenia (kółko z kciuka i palca wskazującego) przez Japończyka zostanie odebrany jako żądanie łapówki, a w Grecji, Hiszpanii, Francji, Belgii, Niemczech, Turcji czy Brazylii oznacza on dezaprobatę lub nazwanie kogoś „dupkiem” albo homoseksualistą. I co? Warto było przeczytać? Uważajcie na takie rzeczy :)

Masz te wszystkie cechy? Gratuluję, jesteś superinteligentny!

Kolektywnie czy indywidualnie

Umiejętność pracy w zespole to dzisiaj absolutna podstawa na rynku pracy. Pod tym względem team multikulti jest  niezwykle trudny do opanowania. Dlaczego? Bo ty jesteś europejskim indywidualistą, który genetycznie ma zakodowane, że wszystko w życiu zależy wyłącznie od niego, dlatego harujesz. Lubisz mieć swoje zdanie, a jeśli ktoś ma lepszy pomysł od Twojego, to pod skórą ci się gotuje... Tak czy nie?

Dla Azjatów, Arabów czy Latynosów znacznie większą wartością są relacje osobiste, które wymagają wzajemnego zaangażowania, aniżeli suche deklaracje na papierze, na Zachodzie uznawane za święte. Ogromną rolę odgrywają w tym systemie również wszelkie koneksje i znajomości. Tyle, że traktowane są często jak oszustwo i złodziejstwo. Takie nasze piekiełko. A w Chinach koneksje to podstawa - guanxi, bo tak to się nazywa, to starannie utkana i wyrafinowana sieć kontaktów, którą buduje się przez lata. Najlepiej już za czasów studenckich, potem mogą się okazać kluczowe w pracy dla dużej korporacji.

W dobie globalizacji kontakty pomiędzy ludźmi o odmiennym kolorze skóry, religii, obyczajach i przyzwyczajeniach, to już codzienność, która jednak powoduje wciąż wiele kontrowersji. No nie lubimy się po prostu - taki jest stereotyp. Ale właśnie wyjazdy za granicę, nauka w jednej grupie z obcokrajowcami na studiach, a potem praca z nimi, to twój krok do przodu przed rówieśnikami. Tym sprawniej będziesz wspinać się po szczebelkach kariery i dojdziesz całkiem daleko. Gotowy?

Ten tekst cię zainspirował? Cieszymy się! :) Wiesz, że Elab Magazine jest częścią Elab Education Laboratory - organizacji pomagającej uczniom i studentom w wyjazdach do zagranicznych szkół i uczelni? Zajrzyj na naszą stronę, by dowiedzieć się więcej o nauce za granicą i aplikacji na najlepsze uniwersytety w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy w Danii. Twoje możliwości nie kończą się tylko w Polsce - pamiętaj o tym. I ucz się innych kultur, to naprawdę ci się przyda! 

Czytaj też:

Co robić, żeby nie wylądować na zasiłku po studiach?

6 powodów, dla których nie powinieneś pracować za darmo

Kto rano wstaje... powie ci, dlaczego warto

Dlaczego po skończeniu studiów nie powinieneś wracać do domu?


Autor: Mike Niektórzy mówią, że wychował się w Radomiu, inni spekulują, że młodość spędził w Hong-Kongu. Zjeździł Afrykę z plecakiem, nie raz przeżył malarię. Lubi wegańską kuchnię, choć w Nowym Jorku nigdy nie wzgardzi wołowym burgerem. Ma kolekcję koszul w pepitkę. Pierwszy milion zarobił importując podrobione torebki Chanel z Wietnamu, ale jak sam dzisiaj mówi 'skończył z tym shitem'. Z Elabem związany od samego początku. Ty też się zwiąż i polub Elab Magazine na Facebooku:

Moja duńska Syberiada (cz. 1)

Do Danii przyjechałam w lato, pierwotnie po to, żeby wczuć się w klimat tego północnego kraju. Dla mnie Skandynawia nigdy nie była opcją. Kiedy myślałam o studiach, w głowie miałam tylko jedno - Londyn.

Inspiracje

Ten facet mówi w 9 językach! Też tak chcesz?

Matthew Youlden mówi biegle w dziewięciu językach i rozumie drugie tyle innych. Człowiek elity intelektualej i lingwistycznej. Zawodowo zajmuje się również "rewitalizacją ginących języków mniejszości". Rozmawia z każdym jak native! Zobacz co wyprawia z językami i jak odbierają go ludzie, którzy od razu powinni wyczuć w nim obcokrajowca.

Edu i Kariera

Co się stanie, gdy zamienisz pasję w pracę?

Każdy z nas jest wyjątkowy- jest indywidualnością posiadającą własny zestaw talentów. Ten, kto odkrył swoją pasję i ją pielęgnuje, może nazwać się szczęściarzem.

Inspiracje