Dlaczego warto iść na studia?

Data dodania: 16-11-2015 13:39 Edu i Kariera Ilość komentarzy:

W dzisiejszych czasach, w wielu branżach wyższe wykształcenie, które jednak dalej jest wymagane, nie ma już tak dużego znaczenia jak kiedyś. Pamiętacie głośną ostatnio deklarację top managementu jednej z korporacji z tzw. Wielkiej Czwórki (EY), którzy stwierdzili, że dyplom uczelni nie ma znaczenia?

Możesz studiować fizykę lub filozofię i masz takie same szanse na zdobycie stanowiska. Prym wiedzie od wielu lat doświadczenie zawodowe, ale czy na pewno powinniśmy ulegać presji rynku? Pamiętajmy, że uniwersytety to nie fabryki pracowników, a na studia zawsze jednak warto iść, ale świadomie. Nie tylko dlatego, że jak wielu twierdzi, to najpiękniejszy okres w życiu. Istnieje ku temu wiele racjonalnych powodów. Oto niektóre z nich.

Na studiach nie uczysz się wszystkiego. Rozwijasz swoje pasje – a jeśli masz przekonanie, że studia nie są od tego, to je zmień. Część materiału ominiesz, bo nie będzie Cię interesować. I nic się nie stanie. Wybierz sobie zajęcia, które mogą być dla Ciebie inspiracją, a nie tylko zlepkiem obowiązkowych wykładów i ćwiczeń.  Idziesz na jogę, klub filmowy, historię myśli politycznej, by zrozumieć skąd się bierze obecna sytuacja na świecie i dlaczego znów się powtarza, etc. Trochę nie potrafimy korzystać z dobrodziejstw zajęć dodatkowych, gonimy za kasą, a tymczasem potrzeba bycia światłym człowiekiem prędzej czy później się odezwie – wykorzystaj mądrze ten czas na studiach.

Nawiązujesz przyjaźnie na całe życie. Albo na krócej. Ale otwierasz się na innych ludzi myślących podobnie, ludzi dorosłych lub dorastających tak samo jak ty. Studia to też w pewnym sensie „stan umysłu”, kolejny etap rozwoju w życiu młodego człowieka – wręcz esencja młodości z jej wszystkimi spaczeniami i wyjątkowymi momentami, których nigdy się nie zapomina. Studia to także imprezy, kontakty (pod warunkiem, że umiemy je zdobywać i wykorzystać), nowe pomysły, czas na to, by być aktywnym w organizacjach i stowarzyszeniach (pamiętaj, że jeśli prześlizgniesz się po swoich studiach nie robiąc nic oprócz chodzenia na zajęcia – jesteś w…). Z łatwością spotkasz tam osobę, z którą możesz otworzyć firmę, lub z którą chciałbyś spędzić resztę życia. A jeśli to nie ta, to za chwilę spotkasz kolejną.

Przebywasz wśród autorytetów. Doceń to, że masz szansę zdobywać wykształcenie – a jeśli nie spełnia Twoich oczekiwań, wyjedź za granicę, żeby zobaczyć, jak można uczyć się inaczej i dlaczego co roku tłumy studentów z różnych krajów wyjeżdżają do najpopularniejszych ośrodków akademickich tworząc wyjątkową, niepowtarzalną atmosferę.

To czas, w którym powinieneś odpowiadać sobie na pytanie „czy chcę”. Wiele razy, przy każdej okazji, która się nadarza. To najlepszy sposób na to, by zdefiniować siebie w otoczeniu, by poznać swoje ambicje, oczekiwania, pasje i dążyć do tego, by po prostu być człowiekiem „ogarniętym”.

Poznajesz ludzi z całego świata. Wymiany, wyjazdy na cały okres studiów licencjackich lub magisterskich, a nawet na doktoraty za granicę, to najwspanialsza okazja do tego, by poznawać inne kultury, obyczaje, stykać się z różnymi sposobami myślenia o wspólnych problemach. To świetne doświadczenie, które otwiera oczy. Być może także wiele drzwi. Dodatkowo istnieje bardzo wiele możliwości zorganizowania sobie życia na kilka miesięcy lub lat właśnie w ten sposób – całkowicie lub prawie za darmo. Dzięki stypendiom czy grantom. No powiedz mi, nie warto pojeździć po świecie…? A jeśli studiujesz to, co kochasz i robisz to dobrze, możesz dostać za to wynagrodzenie za wyniki – o pieniądze na „drobne wydatki” naprawdę warto się starać.

Masz zniżki. Życie studenckie to królestwo zniżek!Do kina, teatru, muzeum, w komunikacji miejskiej. Gdy już nie będzie ci przysługiwać, bo staniesz się absolwentem, zaczniesz zarabiać, płacić podatki i składki, wspomnisz z łezką w oku czasy, gdy wydawałeś na prozaiczne aspekty życia połowę mniej.  

Łatwiej znaleźć Ci pracę. Studenci są chętniej zatrudniani, bo mając ubezpieczenie z uczelnii i pracodawcy po prostu bardziej opłca się ich zatrudniać. Jeżeli znajdziesz pracę lub staż w zawodzie, podczas którego się sprawdzisz, to być może potem uda Ci się tam zostać na stałe. Nie płacisz składek pracując. Pomyślałeś o tym?

Studia dają poczucie bezpieczeństwa. Choć nie powinno cię zaślepić. Ten „stan umysłu”, o którym pisałam wcześniej, powinien być jedynie okresem przejściowym, z którego jesteś w stanie się szybko otrząsnąć. Studia uczą odpowiedzialności za swoje decyzje. Oczywiście rodzice przygotują ci wałówkę i wezmą na siebie koszty twojego prawie dorosłego życia, ale dzięki temu kilkuletniemu rozwojowi na studiach powinieneś dojść do wniosku, że już pora stanąć do walki z codziennością na własnych zasadach.   

Ten tekst Cię zainspirował? Cieszymy się :) Elab Magazine jest częścią Elab Education Laboratory - organizacji pomagającej uczniom i studentom w wyjazdach do zagranicznych szkół i uczelni.

Jeśli masz ochotę, zajrzyj na stronę Elab Education Laboratory i dowiedz się więcej o studiach za granicą.

Czytaj też: 

Co robić, żeby nie wylądować na zasiłku po studiach?

6 powodów, dla których nie powinieneś pracować za darmo

Dlaczego po skończeniu studiów nie powinieneś wracać do domu?

 Wiesz, że Elab Magazine jest częścią Elab Education Laboratory - organizacji pomagającej za darmo uczniom i studentom w aplikacji do Wielkiej Brytanii, Danii i Holandii? Zajrzyj na stronę www.kierunki.elab.edu.pl, by dowiedzieć się co możesz studiować! Jeśli myślisz o najlepszych uniwersytetach na świecie odwiedź stronę www.elabfundacja.pl
Twoje możliwości nie kończą się tylko w Polsce - pamiętaj o tym. I mierz wysoko!


Autor: Joli www: www.babskaprzestrzen.pl Studiuje, pracuje i realizuje swoje marzenia. Uwielbia kawę, książki i rap. W przyszłości chce podbić świat. Autorka bloga babskaprzestrzen.pl

5 oznak, że jesteś ograniczonym ignorantem

Amerykańscy naukowcy odkryli, że... myślenie boli. Żartuję, niczego takiego nie udowodniono, ale nie jest dla nas nowym spostrzeżeniem, że gatunek inteligentny i zdatny do współżycia z innymi ludźmi to rarytas z wyższej półki.

Lifestyle

10 zasad prawdziwego dziennikarza według Ryszarda Kapuścińskiego.

W czasach krzykliwych tabloidów oraz taniej sensacji, trudno być dobrym dziennikarzem.W telewizji liczy się oglądalność, w radiu słuchalność, w prasie zejście nakładu, a w Internecie liczba odsłon. Gdzie w tej komercyjnej papce szukać prawdy, wiarygodności i ambicji?

Inspiracje

7 nawyków ludzi bardzo produktywnych.

Produktywność jest wprost proporcjonalna do sukcesu. Jeśli jesteś mało wydajny, twój sukces też jest malutki. Aby zwiększyć swoje szanse na triumf, postaraj się wprowadzić w codzienne życie niewielkie zmiany, które sprawią, że będziesz bardziej produktywny w trakcie godzin pracy.

Inspiracje

"We are affraid to be wrong" - zmieńmy to!

Człowiek legenda - autor jednego z najczęściej cytowanych i oglądanych TED Talks w historii - Sir Ken Robinson tłumaczy jak współczesny system szkolnictwa i schematy kulturowe blokują nasz potencjał i rozwój talentów. Najbardziej zapadło mi w pamięć zdanie "We are affraid to be wrong"... Oglądałam to wystąpienie już tysiąc razy, ale za każdym razem robi na mnie ogromne wrażenie. I wiesz co? Nie bój się próbować i popełniać błędów! Bo inaczej niczego nie odkryjesz.

Inspiracje