„Czytajcie, a się nauczycie” – czy na pewno?

Data dodania: 13-11-2015 12:33 Edu i Kariera Ilość komentarzy:

Czy też tak robisz? Ucząc się do egzaminu czytasz pięć razy jeden akapit, żeby lepiej zapamiętać, a potem znowu, bo i tak nie pamiętasz, o co w nim chodziło? A można lepiej... Chcesz wiedzieć jak?

Przeczytaj coś raz i zrób sobie test. Potem powtórz go za godzinę. Potem następnego dnia. Potem za tydzień. To doskonałe lekarstwo na prawidłowe funkcjonowanie pamięci długotrwałej, którą zaśmiecamy niezdrowymi przeżyciami lub powodujemy, że w ogóle nie jest wykorzystywana do tego, do czego powinna. Jeśli naprawdę czujesz, że chcesz się czegoś nauczyć i przyda ci się to w przyszłości – nie wyłącznie do tego, by zdać egzamin i nazajutrz zapomnieć czego on dotyczył, jak to młodzi studenci mają w zwyczaju – powinieneś tę metodę wypróbować już dziś.

Co robić, żeby nie wylądować na zasiłku po studiach?

Jeśli czegoś nie wiesz, wróć do treści, a potem zrób sobie kolejny test, zamiast spędzić kilka godzin na czytaniu tego samego. To niewiele daje. Nauka słówek z języka to też nie powinien być młynek. Powtórz raz, i zrób samemu sobie sprawdzian.

Nauka zna wiele przykładów badań, które tego dowodzą. Jedno z nich polegało na porównaniu wyników osób, które musiały zapamiętać listę kilkudziesięciu słówek powtarzając ją ciągle kilka razy lub przeczytać ją raz i wykonać kilka testów. Właśnie w takich odstępach czasowych.

Pamiętam doskonale swoją naukę angielskiego na lektoracie, kiedy to młody pan doktor przychodząc na pierwsze zajęcia zaproponował nam naukę słówek rodem z podstawówki. Uczyliśmy się ze świstków, na których zapisane było po 10-20 słówek z danego tematu. Czytaliśmy raz. Za 5 minut staraliśmy się odtworzyć szereg. Pod koniec zajęć jeszcze raz. Metoda rodem z podstawówki okazała się strzałem w dziesiątkę! Dziś, po kilku latach pamiętam te sformułowania, a nawet okoliczności, w jakich się ich uczyłam. To właśnie jest siła wykorzystania pamięci długotrwałej.

Koło naukowe - tak czy nie? Pewnie, że tak!

Kolejne badanie dowodzi, że jeśli połączy się testowanie pamięci z błyskawiczną informacją zwrotną (albo jak kto woli z feedbackiem – bleeeeh) na temat ich wyników, to proces ten jest jeszcze bardziej skuteczny – mózg dostaje dodatkowy bodziec, by przyswoić i utrwalić ten mechanizm. To jak z nauką szybkiego czytania. Najskuteczniejszą metodą kształtowania tej umiejętności jest wodzenie wzrokiem za znikającymi z ekranu fragmentami tekstu, które wymuszają zdecydowanie większe skupienie uwagi i efektywny proces uczenia się. Następnie testy z wiedzy o tym, co się przeczytało – pierwszy niemal od razu, a kolejny w odstępie czasu.

JEŚLI MASZ ZAMIAR PO RAZ KOLEJNY WPATRYWAĆ SIĘ PRZEZ GODZINĘ W TEKST, I PRÓBOWAĆ GO ZAPAMIĘTAĆ POWTARZAJĄC TYSIĄC RAZY – NIE RÓB TEGO.

Skup się raz, by przeczytać dany fragment ze zrozumieniem, a za chwilę spróbuj go wytłumaczyć, tak jakbyś dostał pytanie o niego na egzaminie. Zobaczysz, że to da zdecydowanie lepsze efekty, niż popularny wśród studentów sposób „wiedza-cegła”.

Daj znać jak ci idzie, czekam na komentarze :)

Ten tekst Cię zainspirował? Cieszymy się :) Elab Magazine jest częścią Elab Education Laboratory - organizacji pomagającej uczniom i studentom w wyjazdach do zagranicznych szkół i uczelni.

Jeśli masz ochotę, zajrzyj na stronę Elab Education Laboratory i dowiedz się więcej o studiach za granicą.

Czytaj też: 

Co robić, żeby nie wylądować na zasiłku po studiach?

6 powodów, dla których nie powinieneś pracować za darmo

Dlaczego po skończeniu studiów nie powinieneś wracać do domu?

Wiesz, że Elab Magazine jest częścią Elab Education Laboratory - organizacji pomagającej za darmo uczniom i studentom w aplikacji do Wielkiej Brytanii, Danii i Holandii? Zajrzyj na stronę www.kierunki.elab.edu.pl, by dowiedzieć się co możesz studiować! Jeśli myślisz o najlepszych uniwersytetach na świecie odwiedź stronę www.elabfundacja.pl
Twoje możliwości nie kończą się tylko w Polsce - pamiętaj o tym. I mierz wysoko!


Autor: Alexis Utożsamia się z plemieniem biegunów, którzy wierzą, że jeśli jesteś w ciągłym ruchu, zło nie umie cię dopaść. Dlatego każdą wolną chwilę spędza na skyscannerze i wyszukuje tanich lotów do co dalszych destynacji. Jej żywioł to woda, dlatego jeśli praca, to tylko zdalna. Najlepiej na środku Atlantyku. Polub Elab Magazine na Facebooku:

5 typów przyjaciół, których na pewno spotkasz w swoim życiu.

Wielu z nas zna te delikatnie mówiąc „dziwne” sytuacje, kiedy wpadamy na jedną z najlepszych kumpelek/kumpli z liceum, obiecujemy sobie kawę lub piwo na święte nigdy i zapisujemy w pamięci, aby unikać ścieżek, które mogą nas narazić na więcej podobnych interakcji.

Lifestyle

6 powodów, dla których warto rzucić etat

To naprawdę wspaniałe, że właśnie dostałeś posadę w tej znanej korporacji. Rodzice na pewno pękają z dumy, chociaż smutno im na samą myśl, że po kilku regularnych wypłatach wyprowadzisz się z domu.

Edu i Kariera