„Czytajcie, a się nauczycie” – czy na pewno?

Data dodania: 13-11-2015 12:33 Edu i Kariera Ilość komentarzy:

Czy też tak robisz? Ucząc się do egzaminu czytasz pięć razy jeden akapit, żeby lepiej zapamiętać, a potem znowu, bo i tak nie pamiętasz, o co w nim chodziło? A można lepiej... Chcesz wiedzieć jak?

Przeczytaj coś raz i zrób sobie test. Potem powtórz go za godzinę. Potem następnego dnia. Potem za tydzień. To doskonałe lekarstwo na prawidłowe funkcjonowanie pamięci długotrwałej, którą zaśmiecamy niezdrowymi przeżyciami lub powodujemy, że w ogóle nie jest wykorzystywana do tego, do czego powinna. Jeśli naprawdę czujesz, że chcesz się czegoś nauczyć i przyda ci się to w przyszłości – nie wyłącznie do tego, by zdać egzamin i nazajutrz zapomnieć czego on dotyczył, jak to młodzi studenci mają w zwyczaju – powinieneś tę metodę wypróbować już dziś.

Co robić, żeby nie wylądować na zasiłku po studiach?

Jeśli czegoś nie wiesz, wróć do treści, a potem zrób sobie kolejny test, zamiast spędzić kilka godzin na czytaniu tego samego. To niewiele daje. Nauka słówek z języka to też nie powinien być młynek. Powtórz raz, i zrób samemu sobie sprawdzian.

Nauka zna wiele przykładów badań, które tego dowodzą. Jedno z nich polegało na porównaniu wyników osób, które musiały zapamiętać listę kilkudziesięciu słówek powtarzając ją ciągle kilka razy lub przeczytać ją raz i wykonać kilka testów. Właśnie w takich odstępach czasowych.

Pamiętam doskonale swoją naukę angielskiego na lektoracie, kiedy to młody pan doktor przychodząc na pierwsze zajęcia zaproponował nam naukę słówek rodem z podstawówki. Uczyliśmy się ze świstków, na których zapisane było po 10-20 słówek z danego tematu. Czytaliśmy raz. Za 5 minut staraliśmy się odtworzyć szereg. Pod koniec zajęć jeszcze raz. Metoda rodem z podstawówki okazała się strzałem w dziesiątkę! Dziś, po kilku latach pamiętam te sformułowania, a nawet okoliczności, w jakich się ich uczyłam. To właśnie jest siła wykorzystania pamięci długotrwałej.

Koło naukowe - tak czy nie? Pewnie, że tak!

Kolejne badanie dowodzi, że jeśli połączy się testowanie pamięci z błyskawiczną informacją zwrotną (albo jak kto woli z feedbackiem – bleeeeh) na temat ich wyników, to proces ten jest jeszcze bardziej skuteczny – mózg dostaje dodatkowy bodziec, by przyswoić i utrwalić ten mechanizm. To jak z nauką szybkiego czytania. Najskuteczniejszą metodą kształtowania tej umiejętności jest wodzenie wzrokiem za znikającymi z ekranu fragmentami tekstu, które wymuszają zdecydowanie większe skupienie uwagi i efektywny proces uczenia się. Następnie testy z wiedzy o tym, co się przeczytało – pierwszy niemal od razu, a kolejny w odstępie czasu.

JEŚLI MASZ ZAMIAR PO RAZ KOLEJNY WPATRYWAĆ SIĘ PRZEZ GODZINĘ W TEKST, I PRÓBOWAĆ GO ZAPAMIĘTAĆ POWTARZAJĄC TYSIĄC RAZY – NIE RÓB TEGO.

Skup się raz, by przeczytać dany fragment ze zrozumieniem, a za chwilę spróbuj go wytłumaczyć, tak jakbyś dostał pytanie o niego na egzaminie. Zobaczysz, że to da zdecydowanie lepsze efekty, niż popularny wśród studentów sposób „wiedza-cegła”.

Daj znać jak ci idzie, czekam na komentarze :)

Ten tekst Cię zainspirował? Cieszymy się :) Elab Magazine jest częścią Elab Education Laboratory - organizacji pomagającej uczniom i studentom w wyjazdach do zagranicznych szkół i uczelni.

Jeśli masz ochotę, zajrzyj na stronę Elab Education Laboratory i dowiedz się więcej o studiach za granicą.

Czytaj też: 

Co robić, żeby nie wylądować na zasiłku po studiach?

6 powodów, dla których nie powinieneś pracować za darmo

Dlaczego po skończeniu studiów nie powinieneś wracać do domu?

Wiesz, że Elab Magazine jest częścią Elab Education Laboratory - organizacji pomagającej za darmo uczniom i studentom w aplikacji do Wielkiej Brytanii, Danii i Holandii? Zajrzyj na stronę www.kierunki.elab.edu.pl, by dowiedzieć się co możesz studiować! Jeśli myślisz o najlepszych uniwersytetach na świecie odwiedź stronę www.elabfundacja.pl
Twoje możliwości nie kończą się tylko w Polsce - pamiętaj o tym. I mierz wysoko!


Autor: Alexis Utożsamia się z plemieniem biegunów, którzy wierzą, że jeśli jesteś w ciągłym ruchu, zło nie umie cię dopaść. Dlatego każdą wolną chwilę spędza na skyscannerze i wyszukuje tanich lotów do co dalszych destynacji. Jej żywioł to woda, dlatego jeśli praca, to tylko zdalna. Najlepiej na środku Atlantyku. Polub Elab Magazine na Facebooku:

Motywacja - przereklamowana magia współczesności

Gdzie się nie obejrzymy, atakują nas wystąpienia motywacyjne, książki o motywacji, szkolenia motywacyjne, na których łamie się deski, przebija strzały szyją czy chodzi po rozżarzonych węglach. Ma to swój urok, daje chwilowego kopa do działania i przekonanie, że „mogę wszystko”.

Inspiracje

13 rzeczy, które namiętnie drażnią typową przedstawicielkę pokolenia Y

Przedstawicielka pokolenia Y, żyjąc we współczesnej Polsce nie ma wiele powodów do narzekań. Przyjmuje za oczywiste prawa do głosowania, edukacji, wyboru małżonka czy koloru włosów. Jej wyzwolony głos usłyszymy nie tylko w pseudo feministycznym Cosmo, ale i coraz częściej w zarządzie dużej spółki, na wysokim stanowisku w korporacji, podczas konferencji start-upów czy nawet w parlamencie.

Lifestyle

6 stron, które pomogą ci osiągnąć Zen w ciągu dnia

O Zen w życiu trudno, dużo łatwiej jest się porządnie podirytować. Dlatego przeszukałem dla was Internet w celu wykopania perełek, które pomogą, w prosty i szybki sposób, wrócić na drogę oświecenia.

Inspiracje

Wyjazd za granicę? Niektórzy planują go już w...

... liceum. Masz młodsze rodzeństwo? Jest tak… Szkoła. Na przerwie dzwoni telefon. Właśnie jeden z kumpli Twojego brata lub siostry dowiedział się, że dostał się do liceum w Wielkiej Brytanii. Cieszy się z tego, że właśnie spełnia się jego marzenie o wyjeździe za granicę. Kim jest i co sprawiło, że mu się udało?

Edu i Kariera

Potwór z makaronu, kosmici i duchy. Najdziwniejsze religie świata.

Przystępując do napisania tego artykułu, obiecałem sobie, że nie będę sięgał po religie zaliczane do fikcyjnych (jak np. znany z „Gwiezdnych Wojen” Zakon Rycerzy Jedi). Ale okazuje, że najdziwniejsza z tych religii najwyraźniej chce być uznana za oficjalną.

Lifestyle