Klub Filmowy #2: Animacje inne niż wszystkie

Data dodania: 11-11-2015 14:24 Sztuka i Media Ilość komentarzy:

Mainstreamowa animacja jest dla rodzin z dziećmi, kolorowa, komediowa, często baśniowa, z udziałem księżniczek i gadających zwierząt oraz chwytających za serce musicalowych utworów.Ten tekst natomiast będzie o nieco mniej mainstreamowej animacji.

Gdy większość z nas słyszy "film animowany", pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy jest prawdopodobnie Król Lew albo Herkules. To właśnie na połączeniu geniuszu marketingu, czarów i pieniędzy Disney zbudował własną markę, która jeszcze przez dziesięciolecia pewnie będzie nie do zdarcia.

Jeśli spojrzeć na ilość filmów animowanych wyprodukowanych na całym świecie od czasu założenia Walt Disney Company w 1923 roku, tylko część z nich to rzeczywiście filmy Disneya, a jednak, ta część przysłania niemal wszystko. Kiedy Disney wyprzedził konkurencję kupując Pixar w 2006 roku i zaczął rozpowszechniać produkcje DreamWorks w 2009 roku, jego baśniowa potęga wydaje się nie do pokonania.

Nie zrozumcie mnie źle, kocham Disneya tak samo jak wszyscy, choć szkoda, że jesteśmy (tak dzieci jak i dorośli) trochę zamknięci w tej jednej magicznej sieci. Istnieje cały świat animacji poza tym kasowym molochem – bogatej w opowieści, znaki, dojrzałe mądrości, które mogą zainspirować szczególnie dorosłych. Oto lista pięciu reżyserów z całego świata, których animowane historie uzupełniają i myślę, że podnoszą nieco rangę tego gatunku.

1. Hiyao Miyazaki

Jeśli słyszałeś choćby o jednym z tych reżyserów, o których tutaj piszę, to prawie na pewno ten pan. Założyciel Studio Ghibli i autor wielu przebojów kinowych takich jak Spirited Away, Mój sąsiad Totoro, Nausicaa i Doliny Wiatru, Podniebna poczta Kiki, Ruchomy Zamek Hauru. Jego bohaterowie stali się ikonami popkultury, a filmy Oskarowymi klasykami. Miyazaki jest znany ze swojej miłości do natury, opisywania różnych wycinków życia, fantastycznych istot i zdolności zdolności do czarowania tak dzieci, jak i dorosłych. Każdy ma swój ulubiony film Miyazaki, ale moim zdaniem, jego opus magnum Księżniczka Mononoke, saga wojenna, mitologia, walka natury z cywilizacją - prawdopodobnie jeden z najlepszych filmów animowanych wszech czasów.

2. Mamoru Hosoda

Często określany jako duchowy następca Miyazakiego. Największe sukcesy Mamoru Hosody to filmy „O dziewczynie skaczącej przez czas” i Wolf Dzieci - widzowie mogą początkowo odbierać obrazy Hosody jako przedziwną zagadkę. Mówią o pozornie prostych i przyjemnych historiach rodzin, ale nostalgia z jaką spogląda na ich losy z perspektywy czasu powoduje, że to historie „dla dorosłych. A właściwie dojrzałych widzów. Podczas gdy dzieciaki bez wątpienia kochają piękną i dynamiczną animację, prawdziwe piękno i sens filmów Hosody są doceniane przez starszych widzów.

 

3. Makoto Shinkai

Hmm… każdy powinien zobaczyć przynajmniej jeden film Makoto Shinkai w życiu. Jego filmy są oczywiście skierowane do dojrzałej publiczności, której nie straszna jest głębia ludzkich emocji i doświadczeń od śmierci, przez nieodwzajemnioną miłość, do samotności. Jednak wszystkie te trudne tematy są przedstawiane za pomocą najpiękniejszych animacji jakie do tej pory w życiu widziałam - z zachwycającymi widokami, olśniewającym niebem. Szybko o tych obrazach nie zapomnicie.

4. Marjane Satrapi

Nieczęsto się zdarza, że autor dostosowuje swoją własną książkę do filmu, ale to jest dokładnie to, co Marjane Satrapi zrobiła, kiedy napisała i wyreżyserowała animowaną adaptację własnej powieści – Persepolis. Jej autobiografia tak w książce, jak i na ekranie, rozpoczyna się opowieścią o latach dzieciństwa w czasie irańskiej rewolucji, a potem latach dojrzewania, spędzonych - z dala od swojej rodziny - w Europie. Opowiastka jest po prostu urocza, wzruszająca, dramatyczna, no i… prawdziwa. Mimo, że wychowaliśmy się w bardzo różnych okolicznościach i tradycjach rodzinnych, z Marjane każdy może się utożsamić przypominając sobie lata młodzieńcze i walkę ze sobą o akceptację samego siebie właśnie i nieustanne ścieranie się ze światem. Dodatkowo uroku tej historii przydają proste rysunki monochromatyczne – naprawdę warto zobaczyć tę animację!

5. Tomm Moore

Obie jego animowane produkcje, Song of the Sea i The Secret of Kells, to francusko-belgijsko-irlandzkie koprodukcje ręcznie rysowane z subtelnymi dodatkami, bogate w kolory i szczegóły. A ten styl doskonale komponuje się z jego opowieściami, które nawiązują do starożytnych irlandzkich legend i folkloru. Magiczny spektakl kolorów dla jednych, a dla innych znów głębia relacji z naturą, opowieść o psychologii dziedzictwa i dorastania.

Autorka tekstu jest studentką filoznawstwa i psychologii na Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji. Ciebie też fascynuje film i chcesz pisać podobnie? Elab Education Laboratory, jako organizacja wspierająca Elab Magazine i promująca ideę studiowania za granicą, może Ci pomóc w wyborze kierunków artystycznych na wielu zagranicznych uczelniach. Bo zależy nam na Twoim wykształceniu i wspieramy Twoje pasje!

 

Wiesz, że Elab Magazine jest częścią Elab Education Laboratory - organizacji pomagającej za darmo uczniom i studentom w aplikacji do Wielkiej Brytanii, Danii i Holandii? Zajrzyj na stronę www.kierunki.elab.edu.pl, by dowiedzieć się co możesz studiować! Jeśli myślisz o najlepszych uniwersytetach na świecie odwiedź stronę www.elabfundacja.pl
Twoje możliwości nie kończą się tylko w Polsce - pamiętaj o tym. I mierz wysoko!


Autor: Freya Herbatoholiczka i półelfka urodzona w kanadyjskim lesie na wybrzeżu Pacyfiku. Stara się być kobietą renesansową: lubi pisać, czytać, śpiewać, rysować, grać na flecie, na gitarze i na PlayStation. W wolnym czasie podróżuje i kręci awangardowe filmy, których nawet ona do końca nie rozumie. Uwielbia zimną pogodę, duże miasta, zwierzęta morskie, i swojego bengalskiego kota.

Jak zostać panem własnych myśli?

Człowiek jest istotą zaprogramowaną na odbieranie i przetwarzanie bodźców z zewnątrz- według naukowców liczba naszych myśli dziennie jest szacowana na 12-60 tysięcy! Szkoda niestety, że większość z nich to wierutne bzdury.

Inspiracje

21 oznak pewności siebie – zobacz czy je masz

Pewność siebie jest cechą jednoczącą ludzi sukcesu. To ona pokonuje słowo „nie”, pokonuje strach i pcha cię ku walce o marzenia, bez względu na ryzyko porażki. Ludzie pewni siebie nie boją się podjąć próby zmiany świata.

Inspiracje

Londyn okiem turysty tradycjonalisty

Pamiętacie film Allena „O północy w Paryżu”? Ja nakręciłam sequel - „W południe w Londynie”. Jak to miasto wygląda oczami przeciętnego Polaka, który w 10 godzin zwiedził całe miasto?

Podróże

Gdy nie wiesz, co zrobić - kilka pomysłów na odnalezienie siebie

Życie składa się z przełomów – im jest ich więcej, tym staje się ciekawsze. Ale przełom bierze się stąd, że coś wcześniej poszło niezgodnie z planem lub zatrzymaliśmy się na rozdrożu. Nieważne więc czemu się zgubiłeś, musisz przestać błądzić niczym dziecko we mgle.

Inspiracje