Wyjazd za granicę? Niektórzy planują go już w...

Data dodania: 26-10-2015 11:29 Edu i Kariera Ilość komentarzy:

... liceum. Masz młodsze rodzeństwo? Jest tak… Szkoła. Na przerwie dzwoni telefon. Właśnie jeden z kumpli Twojego brata lub siostry dowiedział się, że dostał się do liceum w Wielkiej Brytanii.  Cieszy się z tego, że właśnie spełnia się jego marzenie o wyjeździe za granicę. Kim jest i co sprawiło, że mu się udało?

Miał szczęście? Też, ale o sukcesie aplikacji i wyjazdu decydują również inne kwestie. Ten młody człowiek prawdopodobnie:

Dobrze się uczy

Przede wszystkim o wynikach rekrutacji do liceum za granicą decydują rezultaty w nauce – oceny w szkole, egzamin gimnazjalny zdany na wysokim poziomie. Tak jest coś takiego i jeszcze ludzie go zdają na wysokim poziomie, jakkolwiek to brzmi. Oprócz tego, dziewczyny z Elab Education Laboratory zdradziły mi, że zdarzają się również rozmowy kwalifikacyjne, dodatkowe testy.

Chce lepszej edukacji

Do liceów zagranicznych wyjeżdżają uczniowie, którzy marzą o czymś, co za granicą określa się mianem „academic excellence”. Programy IB lub A-levels są inaczej zbudowane niż polska podstawa programowa – przedmioty nastawione są bardziej na krytyczne myślenie, umiejętność analizy, są w zasadzie wstępem do dalszej drogi akademickiej poprzez takie przedmioty jak ekonomia, a także laboratoria, wolontariaty, prace badawcze i dyskusje. Kurde, czemu u nas nie ma czegoś takiego w „normalnej szkole”?

Chce robić cos więcej

Zajęcia dodatkowe w szkole (a nie poza nią), które pozwalają realizować artystyczne, sportowe czy muzyczne pasje, to rzecz warta uwagi w przypadku szkół zagranicznych. Jazda konna, tenis, rugby, krykiet, film, kluby dyskusyjne, orkiestry, to tylko kilka najciekawszych przykładów – tam jest WSZYSTKO… aż się zdziwiłem. Oprócz pasji, realizować się można również w formie wolontariatu, który nie tylko rozwija kompetencje społeczne, ale również może być atutem w aplikacji na studia, szczególnie medyczne.

Marzysz o światowej karierze medycznej? 5 kroków, by zostać lekarzem za granicą

Ma rodzinę, która wspiera go w sięganiu po marzenia

Ten młody, zdolny uczeń, który właśnie dostał ten telefon mógł sam wpaść na pomysł, że chce wyjechać i uczyć się wśród rówieśników z całego świata, lub zachęcili go do tego rodzice. Być może, tak jak Wiktoria, nasza podopieczna, która właśnie uczy się w CATS College w Cantenbury, ten gość ma również starsze rodzeństwo, które przetarło już szlaki edukacji zagranicznej. Przyznaje, że było to dla niej i jej rodziców ogromne ułatwienie. Dzięki siostrze wiedziała czego się spodziewać po wyjeździe, jak sobie poradzić i to zmotywowało ją do dokonania podobnego wyboru.

Jest otwarty na świat i ludzi z innych krajów

Taki uczeń ma wielu znajomych na Facebooku z różnych krajów, poznał ich na czacie lub wyjeżdżając na wakacje, na koncert czy językową szkołę letnią. Dziś zupełnie naturalne jest zawieranie międzynarodowych znajomości, które mogą stać się przyjaźniami na długie lata i cennymi kontaktami nie tylko na studiach, ale również w przyszłości zawodowej. Powiem ci coś – niezależnie od tego na jakim etapie jesteś, powinieneś z tego korzystać! Z międzynarodowym wykształceniem znacznie poszerzają się możliwości rozwoju swojej kariery na każdym kontynencie, podróży i realizowania globalnych projektów, a zaczyna się od szkoły za granicą – prawdziwej mieszanki kultur, narodowości, obyczajów i sposobów myślenia o świecie. I to jest fajne! Jeśli chcesz, żeby na starość mówili o Tobie „światły człowiek”.

8 powodów, dla których choć przez chwilę powinieneś mieszkać za granicą

Chce się błyskawicznie nauczyć języka

Oprócz normalnych przedmiotów na początku każdego programu anglojęzycznego liceum sporo uwagi poświęca się również nauce intensywnej nauce języka. To nie to samo, co korepetycje z angielskiego dwa razy w tygodniu. To kontakt z żywym językiem, wiele podbramkowych sytuacji, w których nie da się asekurować się polskim. Nieźle, co?

Marzy o najlepszych uniwersytetach i światowym starcie

Wyjazdy za granicę na etapie szkoły średniej to prestiżowy i pożądany start w dalszym wyścigu o najlepsze uniwersytety świata, wśród których najwięcej jest amerykańskich i brytyjskich właśnie. Przekłada się to oczywiście na późniejszą karierę zawodową. No tak, czy nie? Dyplom IB jest uznawany za bardzo prestiżowy i honorowany na całym świecie. Matura brytyjska odznacza się nie mniejszym prestiżem. Dzięki specjalnym programom przygotowującym do danego kierunku studiów i pomagającym w procesie aplikacji na jedną z uczelni, stają się one potem naturalnym wyborem dla młodych zdolnych Polaków. 

Jak przejść przez studia, by poradzić sobie na rynku pracy?

Często to także największa przygoda, jaką młodzi ludzie mają okazję przeżyć, poznać wiele wymiarów słowa „samodzielność”. Wiktoria nauczyła się bardzo szybko zarządzać własnym planem dnia, pamiętać o codziennych obowiązkach, przełamała bariery społeczne i językowe, wyszła spod klosza. Zadowolona z tego wyboru, deklaruje również, ze z wielką przyjemnością wraca do domu na święta.

Czytaj też:

5 stolic europejskich, które musisz zobaczyć, zanim założysz rodzinę

Dlaczego po skończeniu studiów nie powinieneś wracać do domu?

Jak studia za granicą zmienią Twoje życie?

 

Wiesz, że Elab Magazine jest częścią Elab Education Laboratory - organizacji pomagającej za darmo uczniom i studentom w aplikacji do Wielkiej Brytanii, Danii i Holandii? Zajrzyj na stronę www.kierunki.elab.edu.pl, by dowiedzieć się co możesz studiować! Jeśli myślisz o najlepszych uniwersytetach na świecie odwiedź stronę www.elabfundacja.pl
Twoje możliwości nie kończą się tylko w Polsce - pamiętaj o tym. I mierz wysoko!

 


Autor: Mike Niektórzy mówią, że wychował się w Radomiu, inni spekulują, że młodość spędził w Hong-Kongu. Zjeździł Afrykę z plecakiem, nie raz przeżył malarię. Lubi wegańską kuchnię, choć w Nowym Jorku nigdy nie wzgardzi wołowym burgerem. Ma kolekcję koszul w pepitkę. Pierwszy milion zarobił importując podrobione torebki Chanel z Wietnamu, ale jak sam dzisiaj mówi 'skończył z tym shitem'. Z Elabem związany od samego początku. Ty też się zwiąż i polub Elab Magazine na Facebooku:

Co ze sobą zrobić, jeśli nie poszła ci matura?

Czerwiec jest niby fajny, bo w głowie myśli tylko o tequila sunrise z parasolką, ale dla sporej części społeczeństwa to trochę koszmar. Oczekiwanie na wyniki matur może być nieznośne, bo nowa, bo pierwszy raz. I co ze sobą zrobić jak nie pójdzie?

Edu i Kariera

Nowy miesiąc - nowe miasto. Odkryj uroki podróżowania

Każdy z nas, już jako małe dziecko, uwielbia odkrywać świat. Początkowo działamy na małą skalę – odkrywamy, że rozgrzane żelazko potrafi nas nieźle oparzyć, a zjedzenie całej cytryny wiąże się z ogromnym grymasem na twarzy.

Podróże

Jak zostać panem własnych myśli?

Człowiek jest istotą zaprogramowaną na odbieranie i przetwarzanie bodźców z zewnątrz- według naukowców liczba naszych myśli dziennie jest szacowana na 12-60 tysięcy! Szkoda niestety, że większość z nich to wierutne bzdury.

Inspiracje

Ten facet mówi w 9 językach! Też tak chcesz?

Matthew Youlden mówi biegle w dziewięciu językach i rozumie drugie tyle innych. Człowiek elity intelektualej i lingwistycznej. Zawodowo zajmuje się również "rewitalizacją ginących języków mniejszości". Rozmawia z każdym jak native! Zobacz co wyprawia z językami i jak odbierają go ludzie, którzy od razu powinni wyczuć w nim obcokrajowca.

Edu i Kariera